Hromnice – základní RITUÁL posvátného úklidu.

Zima mi bývá dlouhá. Zvlášť pokud není romanticky bílá a je jen vlhko a mlhavo. Ani u nás na horách to nebývá vždycky „ladovská idylka“. Člověk má navíc tendenci přejímat otrávený obličej a výrazy typu: „Už aby bylo jaro, tohle je opravdu hrozný.“  „Tohle to počasí, to je děs.“ „Je hnusně!“  No dobrý. Někdy to bývá náročné. Celé týdny tu často nevysvitne slunce.

Ovšem, když v únoru vyskočí sluníčko a připraví pár ledových, ale průzračných a sluncem prozářených dní, nedá se nic dělat, dostanu vždycky chuť na něco jako před-jarní úklid. Protáhnout se. Ze samé radosti potřebuju fyzickou aktivitu a hlavně vymést všechny ty chmury. Najednou vidím prach a vadí mi kde se co válí. To slunce všechno prozradí. Potřebuju nutně vymetat, větrat a vyprášit. Taky si dělám hromničkový rituál, kterým vymetu i zlé síly, únavu, napětí a hádky usazené v koutech. Čas Hromnic je k tomu ideální a je to konec konců i velice stará tradice.

Jedním z pohanských svátků, který měl u nás tradici od pradávna je Imbolc. Tak ho nazývali Keltové. Nám známější jsou Hromnice – svátek světel a ochranných ohňů. Název Imbolc je keltský, Hromnice slovanský a svátek svaté Brigity je dnem, který se slavil i v kostelích, už od doby, kdy tento prastarý svátek převzala církev. Svatá Brigita je převlečenou bohyní slunce a ohně, Brigit.

Začátek února – ideální čas

Imbolc – Hromnice připadají na 1. února (jako tři zbývající svátky: 1. května, 1. srpna a 1. listopadu, přičemž oslavy začínají v předvečer předchozího dne). Má se ale zato, že naši předkové slavili svátky vždy první vhodnou příležitost po tomto datu. Takže žádný stres.

Na hromnice se dělá první úklid po zimě, a z příbytků se vyhání to, co nám už neslouží. Je sice ještě zima, ale v našich krajích většinou v tuto dobu přijdou slunné mrazivé dny. To je ideální vyhodit duchny na chvíli ven vymrznout, vyvětrat trochu víc než obvykle, vymést kouty, odnést nepotřebné věci a hlavně … vyhnat nevítané duchy, nálady a nemoci.

Hromniční rituál dělám s bílou svíčkou. To je vlastně jediné, co potřebujete. Ještě si také pořiďte čajové svíčky podle toho, kolik máte místností. Do každého pokoje i chodby jednu.

Příprava

Rituál dělám většinou poté, co jsem uklidila v domě. Potom se vykoupu, umyju si vlasy a obleču se do něčeho bílého. Tato příprava je důležitá pro celkové naladění. Když je vaše mysl správně naladěná, potom jsou modlitby a formulace záměru daleko účinnější.

Rozneste čajové svíčky – do každé místnosti jednu, včetně chodby, garáže, půdy a sklepa. Pootevřete okna. Stačí na větračku. Před světlem svaté Brigity jako o život utíkají negativní entity, přiživující se síly, energie zlých slov nebo rozhněvaných myšlenek. To vše tam sedí v rozích. Tak je koukejte pořádně prosvítit, aby bylo jasno, co ve vašem domově vládne. Světlo.

Jednoduchý průběh rituálu

Vezměte si bílou svíčku, zapalte ji, a běžte ven, před vchodové dveře. Otevřete je dokořán a požehnejte svému domu vřelou modlitbou za jeho obyvatele. Formulujte záměr, aby v domě přebývalo zdraví, láska, radost a prosperita, můžete vyzvat své oblíbené patrony a bohyně aby vám pomohli léčit a vyřešit konkrétní problémy, které máte a stanovte si dobu, do kdy chcete, aby problém odešel.

Potom vejděte dovnitř a systematicky procházejte celý dům, všechny místnosti a každý kout. Všude, kam vejdete se světlem bílé svíčky, symbolicky vnášíte světlo a zaháníte temnotu, nemoci a špatné energie. Pro každou místnost si stanovte záměr a požádejte o požehnání.

Například vejděte do pracovny a řekněte: „Tato místnost je zasvěcena příjemné práci, radosti z tvoření a prosperitě. Ať je naplněna lehkostí tvoření, dobrými zakázkami a hojnými výdělky. Ať práce přináší radost a uspokojení.“

V ložnici můžete například říct: „Tato místnost nechť je chrámem lásky, vášně a sdílení. Ať tady kvete plodná intimita, radost ze společného života a porozumění.“

Tip:
Provedení rituálu po setmění má zvláštní sílu. Přes den jste uklidili a vysmýčili, takže o nic nezakopnete. Těsně před začátkem rituálu umístěte do každé místnosti čajovou nezapálenou svíčku, pozhasínejte všechna světla a pootevřete okna. Když budete s bílou hořící svící procházet, světlo bude prořezávat tmu a vaše mysl bude snáze zaměřena na základní záměr: Vítězství světla nad temnotou.

Od bílé svíčky vždy zapalte připravenou čajovou svíčku a nechte ji hořet jako symbol vlády světla. Potom přejděte do další místnosti. Můžete nechat ve středu domu hrát jemnou hudbu, pokud to tak cítíte. Se mnou pro tento rituál rezonují dlouhé táhlé a nízké tóny.

Když jste prošli celý dům (včetně sklepa a půdy), nechte svíci hořet na oltáři nebo uprostřed stolu dokud nejdete spát. Pokloňte se žehnajícím a ochranným silám.

P.S. Nezapomeňte zavřít okna.

Hotovo! Je to velmi jednoduché. Uvidíte, jak se po tom budete cítit. Rituál hromnic mám obzvlášť ráda, protože je jednoduchý a velmi osvěžující. Je to pro mě takový před-jarní úklid. Mám pocit, že mě doslova oživí. Dodává mi energii a důvěru v dobrý zbytek zimy, kdy už se těšíme na jaro. A hlavně, pomáhá mi propojit se znovu sama se sebou a se silami, které mě obklopují. 

Tereza Bošková
Jsem MATKA, MILENKA I STAŘENA. Jsem kněžka a průvodkyně, mentorka a tvůrkyně. Jsem propagátorka návratu posvátnosti do ženských rolí a autorka konceptu Budování domácího chrámu. Pořádám ženské kruhy, online události a semináře o vědomé ženské spiritualitě a ženství, které je posvátné a pozemské zároveň. Jednoduše a s hravostí ZPÁTKY K SOBĚ.

Jsem také autorkou online kurzu Budování domácího chrámu a půlročního programu Cesta ženy ZPÁTKY K SOBĚ..

Zajímá Tě, jaká byla moje cesta k práci s energií prostoru a domova?
Komentáře