Jak fungovat opravdu efektivně v plynutí ročního cyklu živlů.

O Živlech, posvátných ročních dobách, přirozeném plynutí a lásce k sobě sama jakožto součásti přírody.

Všichni se můžeme přetrhnout, abychom dosáhli výsledků, zbourali stadion, uchvátili šéfy a strhli tartan na té své běžecké dráze. Proč? Vždyť kolo roku se neotočí rychleji! 

Jaro nepředběhne léto a zima nepřijde před podzimem. A každé z  ročních období vyžaduje a umožňuje jiný druh pohybu a jiný způsob fungování. Když jsem to začala respektovat, nesmírně se mi ulevilo!

Co je to »roční cyklus živlů«?

Každý z živlů vládne svým charakterem jednomu z ročních období. Jaru vládne dynamický Oheň, létu emocionální Voda, na podzim se realizuje stabilizující energie Země a v zimě vládne Vzduch (a s ním bohyně Meluzína).

Existuje také měsíční cyklus živlů, který se realizuje převážně v menstruačním cyklu u žen. Tam se blahodárný cyklus všech živlových energií vystřídá rychleji a my z něj můžeme čerpat výživu a stabilitu.

V dnešní době se klade obrovský důraz na efektivitu, výkon a výsledky. Možná je to trochu paradoxní, ale abychom dosáhli nejlepších výsledků, budeme se muset vrátit ZPĚT K PŘÍRODNÍM CYKLŮM.

Například: Žena funguje nejefektivněji, když plyne v souladu se svým menstruačním cyklem.

A všichni fungujeme nejefektivněji, když plyneme s proudem přirozeně se střídajících ročních dob a jejích vládnoucích Živlů.

Živly a jejich roční cyklus

Zima – Vzduch

Zima je obdobím klidu, ticha a zvnitřnění. Není nic, co by se v přírodě pohybovalo rychle, o překot, a co by bylo nuceno dosahovat výkonu. V zimně všechno živé nabírá sílu, seřizuje vnitřní kormidlo a odpočívá. Vládne jasné pravidlo: Kdo odpočívá, přežije do jara.

Je chybou, když se v období Morany a Meluzíny zahltíme projekty, když se přemáháme nespat, svítíme do noci a skláníme se u obrazovek počítačů. Když to přeháníme se zimními sporty a když se nedá trénovat venku, pronajímáme si sportovní haly a fitness studia.

Dary zimního období

Zima nám poskytuje příležitost odpočinout si. Zamyslet se, zvnitřnit a srovnat své životní směřování. Všechno utichlo a my můžeme uslyšet to tichounko. Dýchat. Dobře se dívat kolem sebe. Přehodnocovat uplynulé a pomalu plánovat budoucí. Zima nám pomáhá regenerovat tělo, ducha, vztahy, budovat a opečovávat vnitřní světy.

Co můžeme v zimě, v době vlády Vzduchu dělat?

 • vychutnat si delší spánek,
 • vařit hutná, výživná jídla,
 • trávit více času v křesle s knihou nebo psaním deníku,
 • užívat si čas s rodinou,
 • zacítit a hluboce prožít vděčnost za domov a jeho teplo,
 • uspořádat klidná setkání u rodinného a přátelského krbu,
 • rekapitulovat uplynulá období,
 • ptát se sami sebe, jakou si zvolíme budoucnost a kam naše duše touží vyrazit až se přiblíží dopředná a dynamická jiskra Jara.

Jaro – Oheň

Jaru dodává dynamiku jeho ohnivá povaha a potenciál. Oheň funguje na jaře jako jiskra v motoru. Všechno startuje, má chuť vyrazit, radostně ven a vstříc všemu novému. Jaro je začátek. Chuť žít a riskovat. Síla ustát i nezdary. Jaro je naděje na splnění přání a tužeb.

Jaro je nejdynamičtější roční období, kdy pociťuje jarní únavu pouze ten, kdo v zimě neodpočíval, nebo se jinak protivil plynutí přírodních cyklů.

Požehnání Jara

Jaro je obdobím, které má dost energie a radosti na to, aby všechno šlo dobře. Máte-li chuť začít s něčím novým, začít dělat věci jinak, chcete-li začít nový projekt, změnit práci nebo konečně dostavět dům….na jaře to půjde. Pokud jste se v zimě dobře zaměřili, vybrali své cíle a zvolili, do čeho investujete tu úžasnou dobyvačnou a rozjásanou energii, bude váš start efektivní a dynamický.

Pokud jste se v zimě vyčerpávali a nedopřáli jste si čas a klid k seřízení vnitřního kompasu, budete na jaře, na jeho pomyslné startovní čáře nejistě postávat, přešlapovat a bojovat s jarní únavou.

Co dělat na jaře, v době vlády Ohně?

 • Nebrzděte se a vyrazte kupředu.
 • Vneste světlo a jiskru do všeho, co děláte a co je pro vás důležité. Fyzicky i symbolicky.
 • Začněte realizovat plány a projekty, které jste si připravili a promysleli v Zimě.
 • Využijte jeho dynamiky k velkým a důležitým krokům ve svém životě.
 • Buďte odvážní.
 • Neplánujte na celý rok. Své velké kroky zvládněte opravdu v období Ohnivého Jara. (Protože léto už má jinou energii.)

Léto – období vlády Vody

V létě jsme pod vládou vody. Voda se pojí s emocemi. Milujeme společnost, pěstujeme vztahy, setkáváme se. Chceme být venku a velmi dobře se skrze nás projevuje archetyp Milenky a pečující novomatky. Cítíme svá těla, chceme je ukázat.

Projekty, které se na jaře vyrojily jako houby po dešti se nyní stabilizují. Vztahy uzrály a zakládáme rodiny. Začínáme sklízet první plody naší práce.

Co nás učí Voda?

Voda nás učí, že může být příjemná a konejšivá, jako proud široké řeky v nížinách, nebo divoká, nespoutaná a dynamická jako horská bystřina nebo mořské tsunami. Stejně tak, jako naše emoce. Proto je léto a období Vody zaměřeno na oblasti života spojené s emocemi. Vztahy. Léto je emocionálně náročné a také výživné.

Co můžeme dělat v období Vody?

 • Pěstujte vztahy.
 • Stabilizujte projekty a vnitřní procesy.
 • Věnujte pozornost hodnotám, které tvoří váš život a rozvíjejte je.
 • Učte se pracovat s emocemi. Setkávejte se s nimi, ale nechte je přejít.
 • Pracujte na tom, co má pokračovat. Věnujte se dětem, opravujte dům, laďte klíčová partnerství.

Podzim – období Země

Na podzim je přirozené, že přestáváme mít chuť všude být a všechno zažít, všechny vidět a všechno stihnout.

Na podzim, v období vlády stabilizující Země, se vše začíná pomalu otáčet dovnitř. Do nitra. Začíná se zmenšovat akční radius, ruce začínáme přitahovat k tělu a zkracovat krok.

Podzim je obdobím změny polarit. Je to výraznější přerod směru sil, než když přechází jaro v léto. Podzim představuje otočku o 180 stupňů.

To často těžko neseme a pociťujeme podzimní depky. Ty ale nejsou vůbec nutné. Stačí si uvědomit, co se děje v přírodě a plynout s jejím proudem. Jde jen o to, přestat se nutit do překotné aktivity a dopřát si hrnek teplého čaje, když začnou padat podzimní deště.

Požehnání podzimních dešťů a ranních mlh

Když se začne krátit den a rána jsou už chladná, můžeme začít hodnotit, co jsme za léto zvládli, co jsme prožili a co je ještě nutné dokončit. Do dušiček (přelom října a listopadu) je ještě čas dokončit práce na zahradě, zavařit poslední ovoce a pomalu ztišit letní běsnění.

Jak můžeme využít energii podzimu – Země?

 • Přesuňte svou pozornost dovnitř.
 • Zvědomujte si plody své práce a buďte spokojení.
 • Prožívejte vděčnost.
 • Uklízejte a připravujte svůj domov na zimu.

Oheň, Voda, Země, Vzduch

…posvátní poslové přírody a duchovní učitelé, kteří nám ukazují, jak žít v jejím souladu. Vnímám je jako názorné ukázky toho, jak žít v plynutí s přírodními cykly a jejich energií.

Živly jsou moje srdeční téma. Miluji všechny aspekty práce s nimi, jejich symboliku i to, jak na nás fyzicky působí. Miluji vodu, jak hladí a osvěžuje, miluji Zemi, jak voní a vyživuje. Miluji Vzduch, jak vše propojuje a přivádí nás k pozornosti. A miluji oheň, jak hřeje a transformuje.

Pokud máte také rádi téma živlů, srdečně vás zvu ke sledování krásného video rozhovoru s Markétou Prchalovou, který jsme natočily do kongresu Posvátné rituály pro život.

Ještě se můžete přihlásit ke sledování premiér videí zdarma. Tyto premiéry proběhnou v týdnu od 21.10. 2019. Pokud jste to nestihli a kongres už skončil, pořád si jej můžete pořídit celý, jako balíček úžasných návodných a praktických videí. Podívejte se na program kongresu »ZDE«

S láskou Terez♥

Přihlásit se.
„Jsem Měsíční matka (Moon Mother©), průvodkyně rituály a ženskými kruhy. Přináším inspiraci na cestě zpátky k sobě a k posvátnému vnímání i těch nejběžnějších dní. Jednoduše a s hravostí ZPÁTKY K SOBĚ.

Jsem také autorkou e-booku ZDARMA Jak vnesou rituály více energie, posvátnosti a hravosti do vašeho života + 3 snadné tipy jak s nimi začít a celoročního programu Tajemství dvanácti úplňků.

Zajímá vás, jaká byla moje cesta k rituálům?
Komentáře