Léto končí, je čas oslavovat – Mabon, podzimní rovnodennost

Podzim mám ve speciální oblibě. Jakmile opadnou letní vedra a já zacítím náznaky Babího léta, jsem v euforii. Miluji tu energii dokončené práce, sklizeného letního ovoce, úlevu po letním nasazení, společenském bláznění a náročných dovolených. 🙂

Na podzim se všechno uklidňuje, stahuje dovnitř, energie se uchovává ve formě zavařenin, sušených hub a najednou zase zavřených dveří na verandu. 🙂 Teplo si už začínáme hlídat. Venkovní práce musejí být postupně dokončeny, švestk sklizeny nebo rozdány, nebo do nich nalezou červi – ti se také stahují dovnitř 🙂 Uvědomujeme si, kolik máme práce se sklízením ovoce a je to chvíle, kdy je třeba místo vzdychání oslavit HOJNOST a ŠTĚDROST své zahrady a celé Matky Přírody.

Podzimní rovnodennost je příležitostí k oslavám a rituálům, protože má speciální koncentrovanou energii. Energii tohoto období budeme vnímat až do Dušiček (kolem 1. listopadu). Podzimní rovnodennosti se v keltské tradici říká Mabon a jeho datum se každý rok pohybuje od 21.9. do 23.9. Letos připadá na 23.9.

Patronkou tohoto období je bohyně Matka, štědrá, vyrovnaná, moudrá a dávající. Mokoš – je to moje oblíbená bohyně – vládne období od Mabonu po Samhaim, čili od rovnodennosti po Dušičky. Je bohyní uzemnění, stability a patronkou léčení. Spolu s keltskou bohyní Danu představuje archetyp Velké Matky.

Jejími zvířaty jsou ta, která žijí v zemi: liška, zajíc a jezevec.

Její barvy jsou barva zoraných polí, spadaného listí a oranžová.

Její směr je Západ.

Elementem je Země

Archetypem je Matka.

Tyto symboly můžete využít při tvorbě rituálu a oltáře. Samozřejmě se nemusíme omezit pouze na období její vlády. Uctění Země a modlitbu za uzemnění a větší vnitřní stabilitu lze praktikovat každý den v roce. Bohyně Mokoš tyto kvality zosobňuje. Ti z vás, kterým je při rituálech bližší kontakt se živly, spíše než s bohyněmi, mohou pracovat se Zemí, jako s centrálním elementem.

Co se v tomto období hodí dělat? Čemu jsou duchové a energie nakloněni?

V období podzimní rovnodennosti, které přichází po období dožínek a vládě bohyně Živy, máme příležitost DĚKOVA za dary. Jak za dary hojnosti materiální, tak za dary ducha a talenty, které můžeme rozvíjet. Děkujeme za dar síly a za zdravé děti. Ty jsou koneckonců také plody naší péče a lásky. Tak, jako zahrada. 🙂 Protože je to období vděku za úrodu, děláme rituály, které se týkají uctění Země. (Velké téma o kterém bude ještě řeč.)

Hledejme spojení sami se sebou.

Dále můžeme vykonávat rituály a posvátné úkony, které nás vedou zpátky k sobě.  Oslavme sami sebe, jako jeden celek a učme se milovat své světlé i temné stránky. Období kolem podzimní rovnodennosti, je doba vyrovnanosti světla a tmy, v přírodě nastává rovnováha. Proto je dalším velkým tématem vyrovnání protikladů a přijetí našeho života v jeho celistvosti: jeho výzvy i požehnání, jeho výhry i prohry, přátele i nepřátele, úspěchy i neúspěchy…

Je to také doba, kdy hodnotíme uplynulá období, uzavíráme projekty a přemýšlíme, co bude dál.

Zasejte semínka nových plánů a stanovte si záměr. K tomu se vám bude hodit rituál „Pohár hojnosti“, který dělám každé ráno. Jeho kouzlo je v dlouhodobosti a píšu vám o něm ve svém e-booku ZDARMA, který je volně ke stažení, Jak vnesou rituály více posvátnosti, hravosti a energie do vašeho života + 3 tipy, jak s nimi začít, zde.

Zmiňuji tady hlavní princip oslav podzimní rovnodennosti. Konkrétnosti můžeme probrat ve skupině na FB (Rituály proti všednosti). Podle toho, o co budete mít zájem, ráda napíšu další články nebo natočím video. Ale když budete kreativní a popustíte uzdu hravosti, můžete si vytvořit vlastní způsob, jak se propojit s tím, co se právě děje v přirodě, a čemu jsou duchové období nakloněni. Například:

  • Úkony na uctění Matky Země.
  • Poděkování za dary, které v životě dostáváte (zdravé děti, pěkné manželství, dobrou práci, krásné tělo, hojnost jídla, pospolitou rodinu, přátele…)
  • Duchovní práce a meditace na téma pochopení a přijetí světlých i temných stránek sebe sama.

Navíc, oslav není nikdy dost. Proto oslavujme! Máme další příležitost! 🙂

S láskou,

Terez:)

 

 

 

„Jsem žena, matka, tanečnice a průvodkyně rituály. Přináším inspiraci na cestě zpět k posvátnému vnímání i těch nejběžnějších dní. Jednoduše a s hravostí ZPÁTKY K SOBĚ.

Jsem také autorkou e-booku ZDARMA Jak vnesou rituály více energie, posvátnosti a hravosti do vašeho života + 3 snadné tipy jak s nimi začít a celoročního programu Tajemství dvanácti úplňků.

Zajímá vás, jaká byla moje cesta k rituálům?
Komentáře