Podzimní pokles energie – jak odvrátit listopadové blues?

Podzim je nádherná část roku, kdy máme zvolnit letní tempo a začít trávit své letní zážitky. Příroda nám k tomu nahrává. Všechno se stahuje dovnitř a přirozeností všech procesů je obrátit naši pozornost na směr dovnitř, domů, do nitra.

Na podzim je naším úkolem nabrat energii.

Zavařujeme marmelády, sklízíme švestky, dýně a jablka, uklízíme lavičky ze zahrady a dětskou kuchyňku stěhujeme do přístřešku. Zase nás to trochu víc táhne doma uklízet a třídit, poprvé zapalujeme v krbu.

Kde je háček?

Věřím, že navzdory tomu, k čemu nás přirozeně vede příroda, vnímáte stejně jako já, že v naší společnosti, v práci a ve škole se děje něco jiného.

Po letních úlevách, dovolených, povalování u vody a odpočívání na zahradních grilovačkách, jakoby bylo třeba všechno dohonit. Diáře na září a říjen jsou plné, projekty a programy jsou neodkladné, všechno se musí vejít.

Také jsem měla práce (rituály, kruhy, semináře a terapie) na samé hranici možností naší rodiny… bylo u nás jako v úle.

Kde na to vzít energii?

Sledujete svůj cyklus? Vnímáte dynamiku energií, kterými v jednotlivých fázích disponujete? Energie v přírodě je stejná, jako v cyklická fázi Čarodějky. (Je to poovulační fáze a náš vnitřní podzim.) Energie začínají poklesat, jsme nesmírně kreativní, ale také kritické a víme přesně, co nefunguje a mělo by se změnit. Dokonce jsme natolik tvůrčí, že dovedeme okamžitě nabídnout různá náhradní řešení.

Takový je i podzim.

Ale zároveň už vnímáme, že energie je unavená. Rychleji se vyčerpá a na to, co jsme si všechno naplánovaly, je jí zoufale málo.

Tak a jsme u toho.

Zatímco naše přirozená energie jde dolů, konvenční tendence jdou proti proudu a chce se toho po nás opravdu hodně. To se ale někde odrazí. Jinak to ani nejde. Když přečerpáme limit na účtu, jdeme vždy do mínusu a to NENÍ PŘÍJEMNÉ.

Pak přichází LISTOPAD, a s ním pořádné propady nálad.

Listopadová deprese

Svádíme to na deštivé dny, málo světla, nebo mraky na obloze, ale… buďme dospělí, ano? Trocha vody na silnici by nám neměla zkazit náladu!

To, z čeho prožíváme své emoční propady a listopadová blues, je prostě PŘEČERPANÁ ENERGIE v září a říjnu.

Co můžeme udělat pro krásnější listopad?

Udělejte si z uzavírání léta rituál

Konec léta a nástup podzimu je svým způsobem přechod. A každý přechod, změna a okamžik konce/začátku se vždy vstřebává lépe, když jej přijmeme rituálně, přinejmenším vědomě.

Můžete se posadit a s dětmi si zavzpomínat, na vaše nejkrásnější zážitky z léta. Je velmi zajímavé zjistit, co si děti zapamatovaly a které okamžiky na ně udělaly největší dojem.

Všechny práce spojené s uzavíráním léta dělejte velmi vědomě. Praní a žehlení letního oblečení, ukládání letních hraček ze zahrady, zastřihávání sluncem a mořskou solí zničených konečků vlasů, práce na zahradě nebo vytváření zimních truhlíků s vřesem a jehličnany…To vše, když budeme dělat vědomě – loučit se s létem a otevírat se podzimu a zimě – bude naše nitro s přechodem do temné části roku mnohem srovnanější.

Můžete si samozřejmě připravit skutečný magický obřad s oltářem, živly, bohyněmi. V ohni spalte, co propouštíte, do větru vykřičte, za co jste vděční… vodou zalijte, co chcete, aby z léta vyrostlo a vydalo své plody, do země pohřběte dary za sklizeň, dary léta, nebo obětinku za krásně prožité horké měsíce.

Pozastavit se také můžete u svého domácího oltáře a vyměnit zobrazené bohyně – letní patronky (Živa) za ty podzimní (Mokoš) a propojit se vnitřně s tím, co vás naučily.

Sledujte své pocity a nechoďte do mínusu.

Bývá docela objevné sledovat nějakou dobu, co přesně nás o energii připravuje a co nám ji dodává. Na začátku podzimu se vždy zaměřte na to, co vás dobíjí a co nejvíce takové činnosti zahrňte do programu.

Trénujte své láskyplné „Ne“. Buďte si vědomé svých hranic. Vědomě rozdělujte svou energii mezi to nejdůležitější.

Já třeba miluji sledovat děti, jak si hrají. A tak, když jsem unavená, sednu si do křesla, na schodek, nebo na koberec a jen se dívám. Stačí 5 minut a je mi krásně♥ (Oni se potom stejně začnou zase mydlit…)

Element Země a péče o tělo.

Na podzim začíná také vláda elementu Země. Je to nádherný živel, který nám připomíná důležitost výživy, vděčnost za úrodu, krásu a podporu našeho těla, stabilitu a zázemí našich domovů.

Dopřejte si:

  • ženskou bylinnou napářku
  • chvilky s horkým čajem
  • dýňovou polévku
  • ukliďte si z očí zbytky z léta (vyperte a uložte plavky a osušky, zazimujte letní oblečení, schovejte houpačku,…)
  • opečujte pokojové květiny
  • připravte si do předsíně podzimní doplňky, dětem vytáhněte gumové overaly a zateplené gumáky (přijdou kaluže, bláto – víme… 🙂
  • vyvolejte letní fotky a dejte je do alba
  • zastřihněte si létem zničené konečky vlasů

Přirozená psychologie podzimu

Na podzim nás to vede rozjímat nad tím, co má z léta přetrvat a co musí skončit. Je to přirozený proces vnitřního třídění. Jak víte, miluji vědomý úklid a tento vnitřní úklid je potřeba udělat taky.

Pokud máte neposední myšlenky, vezměte si tužku, papír a sepište si to do dvou sloupců. Má přetrvat a dát plody / Má skončit.

Jak přelstít svět, který energii podzimu ignoruje? 3 tipy:

Ostrůvky zpomalení a prohloubení

Můžete si dopřát ostrůvky zklidnění. Je pochopitelné, že jestli chceme žít v tomto světě a v této společnosti, budeme muset stačit tempu, které je nastaveno.

Ale OSTRŮVKY ZPOMALENÍ jsou povolené!

Můžete kmitat celý den, ale když vyzvedáváte děti ze školky, dovolte si zpomalit, sledujte padající list, věnujte pozornost, co vaše děti říkají, kráčejte spolu pomalu, Dýchejte, vnímejte, nasávejte…

Sezónní jídlo

Uvařte si dýni na tisíc způsobů, nasbírejte šípky, pečte se švestkami a jablky. Sezónní ovoce má stejně nejvíce vitamínů, je dostupné a pomůže vám navodit tu podzimní atmosféru, propojit se s tím co je.

Výzdoba

Dopřejte si vizuální vjemy, které vám pomohou naladit se na podzim. Velká dýně u dveří, vřes v květináči, lucernička se svíčkou… na oltář si dejte barevné listy, na dveře pověste věnec.

Obklopte se podzimní pohodou a nechte okolní svět tepat jen venku.

Závěr:

Kolo roku má svou přirozenou energetickou dynamiku. Energie se plynule proměňují a mění svou hloubku a intenzitu. Když se nám podaří projít poctivě všemi přirozenými fázemi, budeme mít také přirozeně blíže k harmonii s aktuální energií a nebudeme propadat špatným náladám neklidu a smutkům a nedostatku energie.

Každou fázi si tak lépe užijeme a vychutnáme si vždy to, co je právě aktuální.

Přeji nádherný podzim!

S láskou

~Tereza~

P.S. Nenechte se rozhodit, ale Vánoce a advent nejsou vůbec daleko a budou také vyžadovat, abychom na ně byli připraveni. Myslím, že letos budeme mít s Covidem zvláštní příležitost prožít je opravdu v klidu v rodinném kruhu a ve svém nitru. Možná to budou jedny z nejkrásnějších Vánoc, jaké na dlouho zažijeme 😉

Jsem MATKA, MILENKA I STAŘENA. Jsem kněžka a průvodkyně, mentorka a tvůrkyně. Jsem propagátorka návratu posvátnosti do ženských rolí a autorka konceptu Budování domácího chrámu. Pořádám ženské kruhy, online události a semináře o vědomé ženské spiritualitě a ženství, které je posvátné a pozemské zároveň. Jednoduše a s hravostí ZPÁTKY K SOBĚ.

Jsem také autorkou online kurzu Budování domácího chrámu a půlročního programu Cesta ženy ZPÁTKY K SOBĚ..

Zajímá Tě, jaká byla moje cesta k práci s energií prostoru a domova?
Komentáře