Sesterství a ženské kruhy

Je tak nějak známo, že mužské bratrství a kamarádství je založeno na vzájemné pomoci a legraci a že chlapi zůstanou kamarády i když se pohádají, nebo si vynadají. Zapijí to panákem a vrátí se k fotbalu.  

Ženy zase většinou spojuje přátelství pouze, když toho zrovna mají hodně společného. Jakmile se jejich cesty promění a život začne mít jiné priority, ženská přátelství ochladají. Rozhodně nevydrží roztržku a málo kdy otevřený rozhovor.

Napište mi, jestli to vidíte jinak.

To proto, že nám chybí jedna ingredience, která mužům, jak to tak vypadá – neschází. Tou ingrediencí je, že se berou takoví, jací jsou. Ženy často chtějí druhé formovat, napomínat a upozorňovat. Je to mateřský syndrom vychovatelky. Kdybychom od tohoto přístupu jen trochu upustily, otevřel by se láskyplný respektující a navýsost inspirující prostor, kde by se mohly ženy učit od těch druhých to, co samy uznají za vhodné, nemusely by se bát vyhoštění ze skupiny, kritiky, nebo pomluvy pokud se nějakým způsobem znelíbí. Přála bych si takový prostor pro všechny ženy!

Proto v současné době vzniká mnoho ženských kruhů. Tento koncept považuji za úžasný. Ženský kruh je skupina žen, které se rozhodly scházet se, otevřeně komunikovat samy sebe a otevřeně a velkoryse přijímat ostatní ženy, bez hodnocení a srovnávání. Do ženského kruhu patří sdílení, pravdivé bytí spolu, vzájemná péče a zájem a legrace. Sesterský přístup ženy posiluje, provádějí spolu rituály na oslavu událostí v ženském životě (manarché – první menstruace, mateřství, porod, přechod,…) i oslavy ročních období (slunovraty a rovnodennosti) atd., a to je spojuje na hlubší úrovni zážitků.  

Do ženského kruhu a do konceptu sesterství obecně nepatří hodnocení, kritika, „dělání si na druhé názor“, pomluvy ani hodnocení za něčí zády. Nepatří tam pocity méněcennosti a už vůbec ne konkurenční chování.

Myslím si, že sesterství je v našich podmínkách a kultuře výjimečně nefunkční koncept. Už v době dospívání se začínáme rozhlížet, dávat si pozor na sokyně, porovnáváme se a hierarchizovat se podle toho, jak je která „nebezpečná“ a „ostrá“. Nutí nás to chovat se stejně, abychom alespoň trochu uspěly, uzavřít se. A učíme se navzájem si mezi ženami příliš nedůvěřovat.

A co s tím?

Přijďte na ženský kruh! Nejste samy, kdo si toto uvědomuje a minimálně v každém městě existuje někdo, kdo již pravidelná setkání založil. Přidejte se a zjistěte, jak se cítíte.

Kruh většinou vede zkušená žena, nebo žena, která má dostatek vnitřní síly, aby mohla vytvořit bezpečný prostor, pravidelná setkání a duchovní atmosféru zaměřenou na skutečná ženská témata a pocity. Budete překvapeny, kolik porozumění a lásky tam najdete. 

Můžete se zúčastnit sdílení hned, nebo si postupně zvykat na otevřenost nasloucháním toho, co říkají ostatní a ono to vyplyne samo. Co si odnesete? Většinou je to ohromné množství inspirace. Právě díky otevřenosti se v ženském kruhu setkáte s úžasnými bytostmi, které si na nic nehrají a také můžete získat návody na praktické záležitosti ohledně dětí, životních zlomů, nebo manželských otazníků. Bývají tam ženy všech věků, a co je úžasné, většinou ženy probuzené.

Vzpomínám si na svůj první kruh, kdy mě překvapilo organizované sdílení (prostě se do kruhu poslala rituální ozdobená hůlka a kdo ji držel, ten posdílel, co chtěl a poslal ji dál). Čekala jsem asi, že se na sebe takové věci budeme dozvídat postupně, a až v náhodných rozhovorech. Potom jsme v kruhu zpívaly mantru Óm a zase. Ač mě to překvapilo, přišlo mi to úžasné, jak ženy spojily své hlasy cítíla jsem, jako bychom společně stoupaly do nebe. Páni, to byl pocit!

Chvilku mi trvalo naučit se uvolnit a bez příkras a v plném napojení na sebe sdělit, co právě prožívám ve svém životě. Upřímný zájem a kolektivní vyslechnutí mi přinesl takovou úlevu, že jsem se rozplakala. Nebylo nutné můj příběh rozebírat, ale už jen ten prostor, kdy můžete mluvit o sobě a nejste při tom nikomu na obtíž ani z toho nemusíte dělat show či tragédii, abyste si vysloužily trochu pozornosti, byl omračující. Pak mluvila další žena, atmosféra se proměnila a jelo se dál. Boží!

Pěstujte si ve svém životě sesterství!

Ne každý má to štěstí, že se v průběhu života zformuje sesterství přirozeně. Ale díky ženským kruhům máte šanci nalézt sestry ve svém okolí bez ohledu na to, jak dlouho tam žijete, nebo kolik je vám let a už vůbec nezáleží na tom, jaké máte nebo nemáte zkušenosti.

Najděte si svůj ženský kruh! Vypravte se tam načerpat inspiraci a setkat se s opravdovými ženami a konec konců i samy se sebou.

Jestli chcete, dejte mi o tom pak vědět v naší komorní skupince na FB 🙂 Odkaz zde: › ›

Budu se těšit,

s láskou,

Terez♥

Tereza Bošková
Jsem MATKA, MILENKA I STAŘENA. Jsem kněžka a průvodkyně, mentorka a tvůrkyně. Jsem propagátorka návratu posvátnosti do ženských rolí a autorka konceptu Budování domácího chrámu. Pořádám ženské kruhy, online události a semináře o vědomé ženské spiritualitě a ženství, které je posvátné a pozemské zároveň. Jednoduše a s hravostí ZPÁTKY K SOBĚ.

Jsem také autorkou online kurzu Budování domácího chrámu a půlročního programu Cesta ženy ZPÁTKY K SOBĚ..

Zajímá Tě, jaká byla moje cesta k práci s energií prostoru a domova?
Komentáře