zima

7 nádherných příležitostí k RITUÁLU

Pro mě je rituál okamžik, kdy vytváříme prostor pro setkání běžnosti a posvátnosti. Při rituálu se dějí zázraky, setkávají se dva světy a otevírají se srdce.

Svět běžných dní, syrového a prostého života se všemi jeho událostmi, radostmi i stíny se v RITUÁLU otevírá věčnosti, nadpozemskosti a otevírá se božství. Při rituálu v nás ožívá ta božská jiskra, která nám byla dána k opatrování a rozvíjení.

Často se mě ptáte, jaké jsou ještě další a další příležitosti, kdy je vhodné udělat si rituál a jak jej při které příležitosti můžeme ladit.

Dnes se s vámi podělím o sedm nádherných příležitostí k vytvoření rituálu, kterým můžeme důležité okamžiky svého života oslavit, nebo si usnadnit.

Rituál je čas…
…čas pro posvátno.

1. Úplňkové rituály vděčnosti

Úplněk je obdobím, kdy kulminují všechny procesy a energie. Všechno je na vrcholu. Je to dokonalé období pro vytváření seznamů vděčnosti a rituálů poděkování za všechnu hojnost, kterou máme. Všechno, co cítíme při úplňku je výraznější a pravidelné prožívání VDĚČNOSTI přitahuje další hojnost.

Každý úplněk navíc zesiluje jinou energii podle toho, ve kterém je právě znamení zvěrokruhu. Toto je tak fascinující vědění, že mi to za to stálo a vypracovala jsem celoroční program o rituálech šitých na míru každého z dvanácti různých úplňků. (Jestli tě zajímají rituály Luny, koukni se »sem“.)

2. Rituál završení (na novoluní)

Novoluní neboli černá Luna je velmi silný okamžik, který je energeticky podobný dnům naší menstruace. Pokud jsi na sebe naladěná a víš, jak se cítíš na menstruaci, energie novoluní je velmi podobná. Je to moment hlubokého ponoru, blížícího se konce, odevzdání a vyprázdnění. O okamžik později naopak nastává nová příležitost pro všechno, otevření očí po hlubokém spánku, kdy v mocném nádechu nasáváme nová přání, novou energii, vyrážíme na novou cestu a můžeme si vybrat, co si vezmeme s sebou.

Novoluní je skvělou příležitostí, kdy můžeme vědomě uzavřít některé procesy, nechat odejít, co nám už neslouží, rozhodnout se, co má hodnotu, abychom to dále živili svou energií a pozorností…

Proč je rituál završení tak důležitý a léčivý?

Jedno z břemen, které na nás klade současná doba je rychlost. V té rychlosti vidíme často mnohé důležité životní mezníky jakou pouhou barevnou šmouhu a nutí nás to valit dál. Ale zastavit se a spočinout, uzavřít, poděkovat a nadechnou se, to potřebujeme. A k tomu nám slouží rituál završení.

Můžete si jej dělat na konci každého období! Na konci roční doby a uzavřít si tak sezónu, na konci každého měsíce, týdne i dne.

Když jsem si začala dělat pravidelné rituály završení, získala jsem pocit, svůj život více prožívám, že mi přestaly unikat důležité okamžiky a že jsem začala prožívat více radosti. To dělá z rituálu završení skutečného terapeuta mezi rituály!

3. Narozeninový rituál

Zní to možná trochu jednoduše, ale věř, že narozeninový rituál může mít velikou sílu. Žijeme v cyklech. Přesto narozeninové předěly, to datum narození a změnu čísla našeho věku jsou čistě lineární. To znamená, že cítíme, že jakmile jednou překročíme tu hranici, není cesty zpět. To je pro naše ženské podvědomí, které CYKLICKÉ, velmi stresující moment. Nehledě na možné strachy ze stárnutí, nebo možná pocitu, že právě na narozeniny něco ztrácíme.

To je právě potřeba narovnat.

Cykličnost nás učí, že naopak každý nový cyklus něco získáváme. Zkušenosti, nadhled, zážitky, počty dětí, milenců, přátel atd. 🙂

Narozeninový rituál bývá výživnější, příjemnější a smysluplnější, než obvyklé narozeninové oslavy. Vyzkoušej a uvidíš!

4. Rituál přestřižení pupeční šňůry

Toto je nádherný a velmi potřebný rituál, když děti odcházejí z domu. Můžeš si jej připravit do několika fází. Hodí se, když jdou děti do školy, když odjíždějí na internát, když odcházejí na vysokou školu, nebo se stěhují z domova.

Uvidíš, jak se uleví tobě, Matko, i tvým dětem, a kolik svobody a zdravého prostoru pro všechny se vytvoří, když si prožiješ rituální odstřižení pupeční šňůry!

5. Rozvodový / rozchodový rituál

Rozvody a rozchody bývají traumatické a náročné události v životě. Přiznejme si ale, že bývají také uzdravující, osvobozující a pokud už k nim dojde, tak jsou pravděpodobně nevyhnutelné.

Abys tímto obdobím dokázala proplout snadněji, abys dokázala odpustit sobě i bývalému partnerovi, poděkovat za společně prožité štěstí i těžké lekce, abys dokázala odejít a nechat odejít, nech se provést rituálním prostorem, ve kterém si toto všechno můžeš uvědomit, přijmout a zcela vědomě uzavřít.

6. Předporodní rituál

Před narozením každého dítěte pociťujeme chvění v podbřišku. Co přijde? Jaká budu matka? Jaký bude porod? Jak si budeme všichni rozumět?

Předporodní období je velké pro každou ženu. Pro prvorodičku obzvlášť. V rituálu, který otevírá prostor pro vědomé přijetí naší nové role, situace, nových zátěží i radostí, se vědomě zbavujeme strachů, přijímáme novou situaci a dostáváme požehnání a rady od blízkých spřízněných žen.

Můj předporodní rituál byl pro můj mateřský život stěžejní. Byl nádherný, silný a kruh žen, které byly přítomny byl úžasně podporující a léčivý. Vřele doporučuji!

7. Partnerský rituál sblížení

Péče o partnerství, zvlášť to dlouhodobé, příliš často sklouzává k diskuzím, vysvětlování vlastních potřeb a případně výčitkám. Protože tak se snažíme znovu se sladit, přiblížit a vymést zatuchlé kouty.

Ale existuje způsob, jak harmonizovat své partnerství prostřednictvím rituálu.

Rituál sblížení je prostor pro to, abychom se naladili na intimitu, důvěru a nebojování. 🙂 V rituálu otevíráme svá srdce, projevujeme vděčnost a změkčujeme náš společný partnerský prostor.

Je to rituál, který je nutné přizpůsobit vnímání obou partnerů, aby se v něm oba cítili dobře. Doporučuji jej opakovat při příležitostech, jako je výročí svatby, prvního sexu, nebo seznámení, na Beltain (1. května) a nebála bych se ani Valentýna. Zkrátka příležitost na rituál se vždy najde! 🙂

~*~

Toto je 7 nádherných příležitostí k rituálům, ale pokud cítíš, že potřebuješ rituál i k úplně jiné příležitosti, můžeš mi napsat, nebo se do něj pustit sama.

Pokud nevíš jak na to, můžeš se jedním nebo dvěma rituály nechat provést zkušenou ritualistkou a potom, když to budeš cítit, začít připravovat své vlastní posvátné rituály.

A co když ve svém okolí žádnou ceremonialistku neznáš? Máme několik možnosti, jak ti pomoci.

  1. Můžeš mi napsat odkud jsi a jaký rituál potřebuješ, a já se poptám ve své komunitě kněžek a ceremonialistek a zkusíme někoho najít.
  2. Nebo mi můžeš napsat na ritualy@terezaboskova.cz, jaký rituál potřebuješ a mohu ti formou konzultace pomoci sestavit námět na rituál, který bude přesně odpovídat tvým potřebám a naladění. Ty si jej potom uděláš sama doma. 🙂

~*~

Chceš nasát více inspirace ze života s rituály? Zvu tě do své FB skupiny Rituály proti všednosti!

Přeji krásný den,

Terez♥

Tereza Bošková
Jsem MATKA, MILENKA I STAŘENA. Jsem kněžka a průvodkyně, mentorka a tvůrkyně. Jsem propagátorka návratu posvátnosti do ženských rolí a autorka konceptu Budování domácího chrámu. Pořádám ženské kruhy, online události a semináře o vědomé ženské spiritualitě a ženství, které je posvátné a pozemské zároveň. Jednoduše a s hravostí ZPÁTKY K SOBĚ.

Jsem také autorkou online kurzu Budování domácího chrámu a půlročního programu Cesta ženy ZPÁTKY K SOBĚ..

Zajímá Tě, jaká byla moje cesta k práci s energií prostoru a domova?
Komentáře