Hledá se: Silný ženský příběh pro mou dceru

Potřebuji poradit. Hledám příběh se silnou ženskou postavou. Potřebuji najít příběh, ve kterém hlavní hrdinka nebude neschopná, ponižovaná, slabá oběť. Ve skutečnosti potřebuji takových příběhů co nejvíc – EXISTUJÍ VŮBEC?

Jde mi o toto. Jaké pohádky budu vyprávět své dceři? Pohádky, které by ji mohly inspirovat, ze kterých by se mohla něco naučit, a ve kterých by už v raném dětství mohla uvidět nějaký silný archetypální vzor.

Silný archetypální vzor

Okamžitě vyhazuji klasické pohádky do koše a rituálně jej zapaluji! Že bych jí vyprávěla o Červené Karkulce, která se nechá bez odporu sežrat vlkem a pak v jeho útrobách čeká na záchranu šlechetným myslivcem? (Navíc je myslivec starý, takže z toho nic nebude.) Děláte si srandu? A kolik takových myslivců v reálném životě půjde čistě náhodou kolem?

Nebo o Sněhurce, která se navzdory své královské krvi nechá vyhnat do lesa, tam slouží sedmi trpaslíkům, a nakonec ji čistě náhodou zachrání spanilý princ na bílém koni až ji nesou v rakvi?? (Opravdu pohádkový závěr, když by její mozek byl už asi týden bez kyslíku…)

Jedině snad to, že je krásná a půvabná. Má většinou super šaty, to jo. No a co dál? Chápete, kam tím mířím?

Takže?

Zatímco ve většině pohádek jsou kluci, chlapi, myslivci, princové a dokonce i trpaslíci (!) stateční, odhodlaní, inteligentní a neohrožení, holky jsou jednoduše naprosto odstrašující případy.  Jen si v hlavě udělejte rychlou revizi ženských pohádkových postav. Je to tragédie!

Jediné, kdo v pohádkách z pohledu silných archetypů za něco stojí, jsou čarodějnice, macechy a zlé královny.

Ty jediné mají charakter, důvod a sílu jednat a ony jednají. Nakonec však budou vždy potrestány a zapuzeny.

Zdůrazňuji: Tyto ženy budou na konci každého příběhu za svou sílu krutě potrestány.

Ale jsou to ony, kdo jsou ve skutečnosti životaschopné charaktery. Když se na jejich příběh podíváme z blízka, nebo třeba jen z jiného úhlu, asi se budeme divit, jak se to celé také realisticky mohlo odehrát. Anebo které důležitá část příběhu vlastně chybí.

Je dobré se zajímat o temné postavy legend a pohádek. Většinou právě jejich postavy obsahují velkou část skutečného příběhu, který teprve stojí za pozornost a za vyprávění.

Tak třeba (ááá, už si vzpomínám na jeden příběh, který můžu své dceři s čistým svědomím vyprávět) nedávné zpracování příběhu „temné“ postavy klasické Šípkové Růženky – čtvrté sudičky Zloby. Na začátku se jmenovala Zlobilka, vzpomínáte? A bylo to docela roztomilá a nevinná holčička. Tento boží film s pro mě úžasnou Angelinou Jolie je zajímavým experimentem do zákulisí zprofanovaných příběhů. Jen víc takových!

Mým velkým tématem je příběh křesťanství. Tam se sice všechny silné ženy neproměnily v čarodějnice, ale pro jistotu zmizely úplně.

Kam se poděly ženské postavy? Co se s nimi probůh stalo? Všechny víme, že za každým velkým mužem stojí silná žena. Tak mi řekněte, jak se proboha podařilo vymazat ženy z historie a příběhů o prvopočátcích jednoho z největších náboženství světa!? (Mimochodem ve starém Egyptě bylo vymazání z historie – knih, spisů a nákresů na stěnách – forma vůbec nejvyššího myslitelného trestu.)

V křesťanském příběhu se ze silných a schopných žen nedělaly čarodějnice (maximálně prostitutky – viz Máří Magdalena), ale tady ženy prostě zmizely. Abrakadabra….

Takže kde jsou, a kým ve skutečnosti byly? Jaký měly skutečný vliv na dějiny vznikající církve? To mě velice zajímá a fascinuje.

Toto jsou úvahy, které vás můžou přivést k ohromujícím a zajímavým (a samozřejmě kontroverzním a heretickým) závěrům. Ale pro mě je to velké téma o Bohu a Bohyni, o kterém píšu ve svém následujícím článku zde › ›

Jaký je váš postoj? Pište do skupiny na FB: Jaké příběhy budeme těm našim holčičkám vyprávět?

Těším se, s láskou

Terez.

Tereza Bošková
Jsem ritualistka, konzultantka Feng-shui a motivátorka žen ke změně a odvaze. Pomůžu ti spřátelit se se svým prostorem a proměnit ho v silného partnera pro šťastný život a osobní prosperitu.
Komentáře