O ztrátě panenství

Panenství nemusí symbolizovat jen ženské tělo, které ještě nepoznalo muže. Archetypální panenství znamená, že nejsme zatíženy špatnou zkušeností, zklamáním, neneseme s sebou bolest a tíhu zkušeností.

Míváte také někdy pocit únavy, opotřebovanosti a těžkosti? Někdy se cítím doslova stará, zabředlá a vůbec tak nějak vyhaslá.

Možná mi rozumíte. Občas nastane období, kdy nám chybí jiskra i chuť, radost ze života a možná se o nás denně pokouší nějaká depka.

Nedávno jsem prožila hluboký propad. Cítila jsem se vyloženě špatně, bez jakékoliv naděje, že se z toho ještě někdy sama zvednu. Cloumala se mnou hysterie, vztek a zloba.

Bylo mi těžko a vzpomínala jsem na doby, kdy jsem byla mladá. Byla jsem ten typ, co nepotřeboval chlapa, abych mohla být šťastná, měla jsem spoustu přátel, byla jsem pořád ve středu dění, měla velkou bandu, se kterou jsme pořád něco podnikali. Cestovala jsem po světě, studovala a plánovala velké věci. Nic mě nemohlo zastavit.

Bývala jsem vždycky radostné a veselé děvče. A i když jsem prožívala různá zklamání a bolest, vždycky jsem se uměla postarat o to, abych dokázala být zase šťastná.

Teď, jakobych tu schopnost ztratila.

Takže teď jsem stála u okna, uplakaná, naštvaná a na dně, a volala k sobě všechna božstva – jednou je proklínala, pak hned zase prosila o odpuštění. Vzpomínala jsem sama na sebe. „Vrať se mi, děvče, potřebuju tvou odvahu a sílu. Potřebuju, aby ses mi vrátila!“

Takhle to dopadá, když ztratím kontakt se svou vnitřní Dívkou.

Když ztratíme kontakt se svou vnitřní dívkou, archetypální pannou, dopadá to tak, že nám začne chybět radost a energie. Můžeme pociťovat:

 • nespokojenost s vlastním životem
 • zoufalství
 • ztrátu energie
 • beznaděj
 • neschopnost se postarat o svou vnitřní pohodu a závislost na ostatních
 • výbušný vztek
 • hluboký smutek
 • pocit, že jsme staří a bez šťávy
 • nechuť vstát ráno z postele
 • velkou náchylnost k depresím

Zjistila jsem, jak je posilující práce s ženskými archetypy. Když dokážu být v dlouhodobém kontaktu s každou z nich: s Pannou, Milenkou, Matkou i Stařenou, JSEM V POHODĚ!

Zaujalo mě to natolik, že jsem si postupně vyvinula techniky, jak je udržovat při životě a v rovnováze. Když si jich přestanu všímat a ptát se jich jak se mají a co by potřebovaly, začnou se vztekat a dělat potíže.  

Téma mě doprovází a různě v mém životě prosakuje už několik let ale až relativně nedávno se mi povedlo ho pořádně uchopit.

Když ztratím svou vnitřní Dívku/Pannu, je deprese na spadnutí. 🙂 Tak si ji hýčkám a komunikuju s ní.

Dívka musí žít!

Archetypálními vlastnostmi Dívky jsou odvaha, nespoutanost, hravost, radost a pohyb. Nikomu nepatří, protože nemá muže ani děti, jde si za svým a věří svým snům. Dívka je svobodná, jejím elementem je Oheň, vládne časnému jaru od Hromnic po jarní rovnodennost. Je patronkou první čtvrtiny menstruačního cyklu (po menstruaci) a také časného rána.

Jak probudit vnitřní Dívku?

 • udělejte jednou za čas něco spontánního
 • upravte se a vyžehlete vrásky na obličeji
 • vzpomeňte si na své staré koníčky
 • mluvte o svých snech a realizujte je
 • pěstujte odvahu braňte své hranice
 • dejte sami sebe aspoň občas do samého středu důležitosti
 • udělejte něco jen a jen pro sebe, udělejte něco mimo režim a řád
 • překvapte všechny něčím, co by do vás neřekli
 • …hledejte své vlastní cesty.

Když se necítím dobře, pomáhá mi, když se zeptám, co by udělalo mladé děvče na mém místě.

Práce s archetypy mi umožňuje čerpat různé druhy energie, čtyři odlišné přístupy a čtyři různé druhy nadhledu a moudrosti. Každý ze čtyř ženských archetypů v sobě nese hlubokou moudrost zkušenosti, jiné možnosti prožívání a odlišný náboj do akce.

Panna, Milenka, Matka a Stařena. Každá z nich má určité dary, které můžeme i my denně využívat bez ohledu na to, v jaké životní fázi se právě nacházíme. Práce s archetypy nás vede k větší celistvosti a obohacuje naše ženství, udržuje nás v rovnováze.

Ve svém posledním emocionálním propadu jsem si naordinovala každý den jednu divokou půlhodinku, kterou jsem si vyžádala troufale strávit POUZE SAMA SE SEBOU někde VENKU. Co tam dělám nemusí nikoho zajímat, přestože mé děti mohou puknout zvědavostí a nechápou, že na TUHLE procházku půjde mamka sama.

Problém je v tom, že tento troufalý plán je plně závislý na manželovi, který nemá vůbec žádný řád. To mi láme vaz.

Ale s trochou úsilí, připomínání a bojování o jeden volný nádech…se to snad podaří.

A pomáhá to. Je to moje SVOBODA, můj kousek VZDORU a malé TAJEMSTVÍ. A moje Dívka, lesní panna a divoká Diana jsou opět trochu na koni. 🙂

Přeji vám, abyste nikdy nepřišli o svou vnitřní Pannu. Ať Vás Diana provází!

S láskou,

Terez♥

„Jsem žena, matka, tanečnice a průvodkyně rituály. Přináším inspiraci na cestě zpět k posvátnému vnímání i těch nejběžnějších dní. Jednoduše a s hravostí ZPÁTKY K SOBĚ.

Jsem také autorkou e-booku ZDARMA Jak vnesou rituály více energie, posvátnosti a hravosti do vašeho života + 3 snadné tipy jak s nimi začít a celoročního programu Tajemství dvanácti úplňků.

Zajímá vás, jaká byla moje cesta k rituálům?
Komentáře