mateřství, děti, matka

Archetyp Matky – s čím nám může pomoci a na co si dávat pozor?

Když jsem se začala seznamovat s archetypy, velice brzy jsem zjistila, že jsou to vzory, se kterými se můžeme v průběhu života ztotožnit a zajistit si tak opěrné body na své cestě životem.

Máme několik základních archetypů, se kterými v rámci rituálů pracujeme. Jsou jimi Dívka, Milenka, Matka, Stařena a pak také Královna a Čarodějnice.

Učení o archetypech poskytuje ženám oporu a příklad v tom, jak lze prožívat své role a životní období. Když se něco porouchá, poskytují návod, jak z toho ven a nabízí nápovědu co dělat, abychom mohly znovu stanout ve své plné síle, spokojenosti a radosti.

Když na mě dolehla těžší období, ve kterých jsem byla emocionálně nestabilní a citově křehká, byly to právě archetypy, které mě znovu postavily na nohy.

Archetyp Matky

Matka představuje archetyp ženy, která se od Dívky posouvá výš do svého srdce. Je naplněná láskou a něhou, kterou je také schopna dávat ostatním.

Prožívá hluboké propojení s proudem života, s přírodou a s moudrostí matky Země. Pokud dokáže čerpat ze zkušeností své vlastní matky a získávat sílu z moudrosti svých předků, stává se milující, pečující, dávající a tvořící.

 • Matka miluje a pečuje,
 • může dávat, protože je napojená na svůj zdroj,
 • tvoří, protože dovede čerpat z moudrosti svých zkušeností a předků.

Všimněte si, že vždy existuje určitá podmínka k tomu, abychom do dané kvality dorostly. Pokud chci dávat, musím mít odkud přijímat. Pokud chci tvořit, musím mít dost zkušeností, abych mohla vytvořit funkční vizi. Protože tvořivý aspekt archetypu Matky nepředstavuje pouze schopnost plodit děti, ale také projekty, realizovat plány a vize a také je vyživovat svou péčí a pozorností, dokud nejsou samy životaschopné.

„Nemusíte porodit jen dítě. Můžete porodit i projekt.“

K tomu, aby mohla matka milovat, podporovat a dávat druhým, musí být schopna dávat a vyživovat sama sebe. Musí se nejprve naučit pečovat o svůj vlastní pocit radosti ze života a jít si za svým. To jsou vlastnosti archetypu Dívky.

Jinak řečeno, k tomu, abychom mohly ve svém životě naplno prožívat svůj archetyp Matky, musíme mít nejprve dobře zvládnutý archetyp Dívky. Jen dobře vyživená Dívka se může stát plnohodnotnou a nezraněnou Matkou.

Matka pro nás odhaluje tyto výzvy:

 • Naučila jsem se už ve fázi Dívky bojovat sama za sebe?
 • Mám už svůj zdroj neutuchající radosti a spokojenosti?
 • Naučila jsem se už dříve milovat sebe sama a získala jsem už své vlastní výživné a stabilizační zdroje? (Ne, není to manžel, ani rodiče!)
 • Vím už, co potřebuji a jak si to zajistit a dopřávat?
 • Dovedu se o sebe fyzicky, emočně a duševně postarat?
 • Umím druhým jasně vymezit své hranice aniž bych musela bojovat?
 • Jsem schopna procítit lásku a vděčnost?
 • Jak jsem propojena se svými předky a ženskou rodovou linií?
 • Mám už své rituály napropojování s Matkou Zemí?

To, jak jsme pochopily, přijaly a integrovaly do sebe archetyp Dívky, bude přímo ovlivňovat naši zdravou a vyživující vnitřní Matku.

To, jak dobře si zpracujeme a přijmeme svou vnitřní Matku, budeme moci využívat sílu a dary archetypu moudré Stařeny.

Vezměte si teď svůj Deník a odpovězte si na uvedené otázky. Hledejte ve svém životě způsoby, abyste si mohla dát vždy kladnou a uspokojivou odpověď.

Dejte mi ve skupině na FB Rituály proti všednosti vědět, na co jste přišly! Přihlásit se do ní můžete »ZDE«.

S láskou,

Terez♥

Tereza Bošková
Jsem MATKA, MILENKA I STAŘENA. Jsem kněžka a průvodkyně, mentorka a tvůrkyně. Jsem propagátorka návratu posvátnosti do ženských rolí a autorka konceptu Budování domácího chrámu. Pořádám ženské kruhy, online události a semináře o vědomé ženské spiritualitě a ženství, které je posvátné a pozemské zároveň. Jednoduše a s hravostí ZPÁTKY K SOBĚ.

Jsem také autorkou online kurzu Budování domácího chrámu a půlročního programu Cesta ženy ZPÁTKY K SOBĚ..

Zajímá Tě, jaká byla moje cesta k práci s energií prostoru a domova?
Komentáře