Ráda uklízím a nejsem maniak – Posvátná cesta vědomé očisty

Každá trávíme uklízením poměrně významný díl svého času. Nechtěla jsem napsat přímo …poměrně významnou část svého života…, protože to zní opravdu dramaticky. Někdo uklízí každý týden půl soboty (při nejmenším), jiný ale třeba dvakrát týdně nebo každý den.  A pokud máte děti, tak UKLÍZÍTE NON-STOP. To já znám.

Uff. Radši ani nebudu provokovat myšlenkou na to, co by se všechno dalo dělat, kdybychom ty vzácné minuty mohly využít na něco úplně jiného.

Tato myšlenka by se dala rozvinout dál ve vážnou polemiku nad tím, jestli by pomohlo zaplatit si paní nebo slečnu na úklid. Jednu dobu jsem o tom vážně uvažovala. Ale pak mě napadlo: Všechny ty věci, které se hromadí v koutech a povalují se, kde nepatří, si musím po domě stejně roznosit sama.

Koupelny umývám tak nějak za běhu, když se sama koupu nebo umývám a kuchyň bych si asi taky uklízela raději sama.

A to setření prachu na nábytku a parapetech je potom spíš taková odměna. Přijde mi to, jako takové pohlazení všech koutků v domě, všeobecná kontrola stavu věcí a vymetení prachu, pavučin, prázdnoty a neznámé energie. (Takhle to mám i když zrovna neuklízím nijak urputně vědomě.) Zbývá nám péče o podlahy – vysávání a stírání – a kvůli tomu by k nám asi nikdo nechodi.

Hadr jako rituální předmět

Vám, kdo se zabýváte nějakým systémem vědění, který pracuje s energií prostoru, bude blízká představa, že každá místnost má svoji auru. Tuto auru je možné kultivovat dotykem a vědomým vnímáním prostoru se všemi jeho detaily.

Přejíždějte mokrým hadrem po krbové římse či poličce a vnímejte, jak stíráte všechna nevlídná slova a nálady, které se na ní usadily z předešlých dní.

Hadr můžete namočit ve vodě s přídavkem octa nebo esenciálního oleje, který může ještě více podpořit váš záměr.

Záměrem je to, co chcete, aby se v místnosti po úklidu rozhostilo.

Používání octové vody na omývání vchodových i vnitřních dveří je prvek, který používá klasické Feng-Shuej. Péče o vchodové dveře má hluboký symbolický význam, proto na ně nezapomínejme.

Náš dům například stojí stále uprostřed stavenište, takže já mám skutečně dostatek příležitostí, kdy můžu čarovat při jejich stírání. Představuji si, že prach, který na nich ulpěl, jsou všechny ty negativní věci, které zůstaly venku, protože nás od nich dveře ochránily. Dělám to tedy s vděčností za bezpečí, které nám poskytují. A při vědomém pohledu na umyté vchodové dveře si potom představuji, jak bude jejich svěží červená barva (z hlediska Feng-Shuej – perfektní barva) přitahovat všechno dobré, hojnost, příjemné návštěvy a dobré zprávy.

Auru je třeba kultivovat, udržovat a někdy také léčit.

Každá místnost má svou energii, kterou mění v závislosti na tom, co se v ní děje nyní, co se tam stalo včera, a i tím, co se v ní událo v hluboké minulosti. Místnosti jsou prakticky nasáklé energií, kterou v nich vytvářejí lidé, jejich rozhovory, vztahy a obecně jejich činnost.

Vědomé gruntování

Gruntování neunikne žádná z nás. Pojďme mu tedy vdechnout přidanou hodnotu posvátnosti a pojďme dělat to, co je kromě uklízení nám ženám vlastní – pojďme čarovat!

Připravila jsem pro vás příklady toho, jak lze vnímat jednotlivé kouty domácnosti a jejich symboliku:

Krb: srdce rodiny, vřelé vztahy.

Sporák: hojnost jídla i příležitostí a financí.

Osvětlení a lampy: jasnovidění, neprodlévat v temnotě, zahánění stínů.

Postele: regenerace, zdraví, intimita, vášeň.

Koberce a podlahy obecně: pevná půda pod nohama, pevná a zdravá základna, spojení se zemí.

Okna: čistý výhled na přicházející příležitosti, jasná vize pro svoji budoucnost, přehled o tom, co se děje kolem mého domu/kolem mě.

Plochy nábytku a polic: stíráme, aby se ani na policích ani v našem životě neusazovaly nánosy ničeho. Udržujeme nezaneřáděné, aby ani v našem životě nevznikaly okolnosti, které odvádějí pozornost od toho, co je opravdu důležité.

Záchod: Přijetí našich temných stránek a setkávání se s naším stínem.

Odpady a výlevky: pomáhají poslat pryč to, co už nechceme, odvádějí to, čeho se chceme zbavit, co chceme spláchnout.

Vstupní zóna: reprezentace a první dojem.

Obývák je prostor pro kultivaci energie rodiny, vztahů, důvěry a radosti s prostého bytí spolu.

Pracovny a kanceláře: prosperita, hojnost, příchozí proud nabídek a příležitostí, seberealizace, inspirace.

Jídelní stůl: prostor pro „vyložení karet na stůl“, rodinná spolupráce, komunikace, ve vztahu k přijímání energie ve formě jídla souvisí stůl také s dopřáváním si a schopností přijímat, stejně tak s dáváním a dopřáváním ostatním.

Záměr v každém pohybu

Opakování je matka moudrosti, proto ještě jednou: Záměr je to, co chcete, aby po gruntování v prostoru zůstalo. Každý pohyb může mít svůj hluboký význam. Každý nástroj (mop, hadr, kbelík, pračka, rozprašovač, konev…) se může stát rituálním předmětem. 🙂 🙂

Očista prostoru

Energetická očista prostoru se dělá ještě nad rámec běžného úklidu. Jedná se o čištění prostoru pomocí živlů a o tom mám připravenou rozsáhlou kapitolu v rozpracované knize. Snadné základní techniky čištění prostoru pro každého jsou například tyto:

  • Za použití zvuku: tleskání, bubnování, zvonečky, tibetské mísy, zpěv, mantry.
  • Vonnými tyčinkami, vykuřovadly a aromalampami.
  • Solí, kterou umístíte na nějakou dobu do rohů místnosti a necháte ji natáhnout negativní energii. Poté ji vyhoďíte. Sůl můžete také rozprášit po podlaze, nechat působit a poté pečlivě zamést.
  • Pravidelnou meditací.

Kdo má citlivější „čidla“, pozná prostor, ve kterém se pravidelně medituje. Má jinou vibraci, jiný zvuk… Něco vás nutí ztišit se a pozorovat.

Možná, že teď přestanete nad uklízením ohrnovat nos a frfňat, jak ho nesnášíte.  Možná ho teď budete mít i rádi, tak jako já. Nezastírám, je to tak. Miluji uklízení. A vidíte? Uklízet můžete i v rituálních šatech. 😉

Očista prostoru zvukem. Poslouží i zvoneček na ježíška.

 

 

„Jsem Měsíční matka (Moon Mother©), průvodkyně rituály a ženskými kruhy. Přináším inspiraci na cestě zpátky k sobě a k posvátnému vnímání i těch nejběžnějších dní. Jednoduše a s hravostí ZPÁTKY K SOBĚ.

Jsem také autorkou e-booku ZDARMA Jak vnesou rituály více energie, posvátnosti a hravosti do vašeho života + 3 snadné tipy jak s nimi začít a celoročního programu Tajemství dvanácti úplňků.

Zajímá vás, jaká byla moje cesta k rituálům?
Komentáře