Dobrá skříň – radostný úklid. Nepřemýšlejte o vykuřování a energetickém čištění, když je vaším hlavním problémem zaskládaná podlaha.

V poslední době jsem se cítila zahlcená věcmi. Máme malé děti, takže věci jako jsou hračky a obleční jsou aktuální jen opravdu na chvíli. Je třeba neustále něco dokupovat a tak dodržuji pár zásad, abych se doma neutopila.

  1. Za každou novou věci, musíme jinou věc podobného typu vyřadit. Děti si už na to začínají zvykat. A pojem jako „dáme to jiným dětem“ už říkají samy od sebe. Jupí!
  2. Co leží na zemi, zvedni! Na zem věci nepatří. Každá musí mít svoje místo.

Každá věc musí mít svoje místo.

3. ukládací prostory je potřeba mít vymyšlené pro každou místnost zvlášť. A jsou místnosti, ve kterých je to díky jejich velikosti nebo dispozicím opravdový oříšek.

***

Která místa mají nejvlivnější Feng-šuej?

Ukládací prostory považuji za naprostý základ vybavení domácnosti, kterou chcete mít uklizenou a úhlednou.

Když věci není kam dát, budou se prostě válet všude. Nejčastěji zaskládaným prostorem bývají paradoxně ty, jejichž feng-šuej (pravidla šťastné domácnosti) mají na nás největší vliv:

  • Jídelní nebo pracovní stůl. Věci, které leží na jídelním stole blokují komunikaci v rodině. Věci, které se válejí na vašem pracovním stole a nejsou pracovní, blokují vaši inspiraci a jasnou vizi. Zkrátka bojkotují vaše pracovní štěstí, příjmy, hojnost a úspěch.
  • Sedačka. Na sedačce musí být vždy místo k sednutí. Teprve uvolněná sedačka vyzývá k tomu, abychom doma relaxovali, odpočinuli si a zvolnili tempo. Zaskládaná sedačka v hlavní místnosti podle feng šuej vyloženě blokuje pohodu, pohostinnost a milé návštěvy.
  • Podlaha podél zdí například v chodbě. Věci, které nemají SVÉ MÍSTO často odkládáme podél zdí. Na zem. Za prvé se potom špatně uklízí a podlaha zůstává špinavá. Věci se tak často začnou vrstvit v koutech, kde obecně stagnuje energie.

Slyšeli jste už pojem: Lepivá špína? Špína a nepořádek jsou lepkavé, protože na sebe efektivně nabalují další a další vrstvy. Zkuste sledovat, co se stane za týden s koutem, kam jste odložili jednu jedinou věc.

Dobrá skříň

Dobrá skříň je lepší, než prázdná zeď a dokonce i lepší, než zeď plná hezkých obrázků. Dobrá skříň je dokonce lepší, než pocit prostoru v úzké chodbě!

Jen si představte, že v úzké chodbě máte ještě po zemi všemožné „nezbytnosti“… to si raději prostor ještě zužte o regál nebo skříň, ale nezbytnosti »mějte kam dát«.

Skříně mají svá úskalí!

Skříně na míru do moderních domovů, jsou kouzelné proto, že jakmile vzniknou (ode zdi ke zdi, od podlahy ke stropu), nikoho ani nenapadne, že by tam mohlo být něco jiného. Prostor je úhledný a nikde nejsou zbytečné hrany, které v prostoru vzbuzují agresivitu. „Vestavěnky“ ale mají několik úskalí:

  1. Většinou nejdou přestěhovat. Při pořizovací ceně cca 10 000 korun za metr skříně to není dobrá zpráva.
  2. Pokud si je necháte vyrobit a vestavět do domu, který ještě příliš dobře neznáte, může se stát, že jste dané místo neodhadli správně a za skříní se objeví PLÍSEŇ. To se týká především starších domů, ve kterých se s moderními vymoženostmi jako jsou plastová okna a vestavěné skříně u zdí, které jinak vždy dýchaly, jaksi nepočítalo. O takové plísni se z pravidla dozvíte, až se rozmnoží do obřích rozměrů, nebo až je opravdu cítit, což už je velmi pozdě.

Proto, aby (především obvodové) zdi dýchaly, je tedy skvělé situovat skříně, které nejsou vestavěné a mají kolem sebe svůj prostor: Jsou na nožkách a nejsou nalepené ani na strop, ani vmáčknuté do rohu.

Neskladujme vzduch!

Žádná skříň, kterou koupíte v obchodě s nábytkem, nebude mít dostatečné množství polic v základní výbavě. Ty je dobré rovnou dokoupit, abyste ve svých skříních „neskladovali vzduch“, ale mohli využít každý centimetr.

Úplně nejefektivnějším využitím prostoru, pokud si necháváte dělat skříně na míru, je, když mají maximální možné množství šuplíků. Celá KONMARI metoda ukládání věcí (především tedy oblečení), je postavená na tom, že šuplíky jsou až o 60% efektivnější než police. Pojmou více věcí a zůstávají déle uklizené.

Ukládání předchází třídění.

Tak. Jakmile máte vyřešeno třídění věcí, má cenu je začít ukládat. Jakmile má každý věc, kterou jste se rozhodli opravdu si ponechat (protože ji milujete, nebo ji používáte), máte vyřešeno ukládání a MŮŽETE ZAČÍT S POSVÁTNÝM ÚKLIDEM.

Kromě rituálů vykuřování a čištění prostoru, které můžete udělat jednou za pár měsíců, (třeba hromničkový rituál, článek o něm »zde«) můžete povýšit na POSVÁTNÝ ÚKLID také rutinní mytí podlah nebo stírání prachu.

Miluji své uklízecí podlahové směsi!

Když se chystám stírat podlahu, naliju si do horké vody cca 3dcl octa a nakapu si tam éterické oleje, které jsou mi zrovna sympatické. Například jalovec, nebo pačuli.

Proč Jalovec a pačuli?

Je to směs, která mi v poslední době nejvíc vyhovuje. Pačuli je velmi ženská měkká vůně. Pomáhá uzemnit a stabilizovat přepracovanou mysl a jalovec je v ezoterice známý tím, že pomáhá při duchovní čištění a má sílu odrážet negativní vlivy.

Teď mám například umyto s touto směsí: 3dcl octa, 5 kapek pačuli, 5 kapek jalovce. Miluji tu vůni, která se tady rozhostila!

Podlaha má v posvátném úklidu významnou symbolickou úlohu.

Po podlaze chodíme. Je to základna, na které stojíme, naše „ground zero“ o kterou se opíráme. Na podlaze by neměly být překážky, abychom ani v životě nemuseli překračovat přes překážky, neměla by být špinavá, abychom ani v životě nechodili po ušmudlané základně. Podlaha má být svěží, uklizená a čistá. Tak jako chceme aby byla i naše životní cesta, po které kráčíme.

Přeji vám ať vždy kráčíte po příjemné, vymetené životní cestičce a ať máte doma jen ty věci, které milujete, nebo potřebujete. Ve skříních!

S láskou Terez♥

Tereza Bošková
Jsem MATKA, MILENKA I STAŘENA. Jsem kněžka a průvodkyně, mentorka a tvůrkyně. Jsem propagátorka návratu posvátnosti do ženských rolí a autorka konceptu Budování domácího chrámu. Pořádám ženské kruhy, online události a semináře o vědomé ženské spiritualitě a ženství, které je posvátné a pozemské zároveň. Jednoduše a s hravostí ZPÁTKY K SOBĚ.

Jsem také autorkou online kurzu Budování domácího chrámu a půlročního programu Cesta ženy ZPÁTKY K SOBĚ..

Zajímá Tě, jaká byla moje cesta k práci s energií prostoru a domova?
Komentáře