Neperte se s energiemi podzimu a poslechněte výzvy bohyně Mokoš :)

Oslavili jsme podzimní rovnodennost a měli bychom se začít loučit se žhavým létem. Vždycky je skvělé, když se můžeme ohlédnout za uplynulým obdobím a říct si: „Jo, skvěle jsem si to užil/a, nemělo to chybu!“ Ale ať už jste léto měli jakékoliv, je třeba energii tohoto období propustit a přeladit se na období následující.

Proč je nutné pustit staré a otevřít se novému?

Násilné prodlévání v energiích, které už nejsou živé, nás vysiluje, a zaděláváme si na pěknou smuténku nebo i pořádnou depresi.  Jsme potom nespokojení, a máme pocit, že je potřeba ještě něco dohnat.

Náš život však půjde plynuleji, efektivněji a naše duše bude šťastnější, když se přizpůsobíme přirozeným vlnám přírodních energií. Můžeme z nich těžit. V opačném případě by to byl boj proti něčemu, co nás nakonec stejně převálcuje.

Co nás teď čeká?

Podzim je doba, která obrací tok energií dovnitř. Letní slunce a jeho plody si zavařujeme do sklenic, ryjeme zahradu a vkládáme do ní výživu ve formě kompostu, více se oblékáme a obracíme se zpět ke svému nitru. Hodnotíme uplynulou dobu a budeme teď chvíli odpočívat, než vykročíme do nové etapy. To se týká projektů, pracovního směřování i osobního růstu a vztahů.

Pokud pracujete se svým menstruačním cyklem, období po podzimní rovnodennosti se shoduje s předmenstruační, čili kreativní fází. My ženy míváme v té době skvělé nápady a jsme velice kreativní. Pokud tuto kreativitu držíme zpátky, jsme brzy deprimované a komplikované pocity takzvaného „předmenstruačního syndromu“ na sebe nedají dlouho čekat. Přitom stačí prostě tvořit. Jednoduše si dopřát dělat minutku něco tvořivého, nebo se otevřít nějakému projektu.

Jedná se o podobný princip. Je třeba vnímat v jakém se nacházíme období a chápat, co nás přirozeně ovlivňuje. Nesnažme se stavět proudu do cesty. Protože každé období má svou energii, svůj účel a my se v něm přirozeně zaměřujeme na určité oblasti svého života a své duše. Když jdeme s proudem, žádná z oblastí nezůstane zanedbaná.

Hlavními tématy období po rovnodennosti jsou:

 • Naše tělo
 • Naše hmotné zdroje (zahrada, finanční příjem a zabezpečení, způsob stravování)
 • Naše vnitřní hodnoty a přesvědčení – zakořenění
 • Rovnováha ve všem (přijímání a dávání, práce i odpočinku, duše a tělo, prosby a přání, …)

Podzim a jeho bohyně (jedna z bohyní) Mokoš, nás tedy vyzývá, abychom:

 • svou pozornost obrátili sami k sobě,
 • pečovali o svá těla
 • pečovali o svou zahradu
 • přehodnotili své projekty a pracovní směřování
 • hledali a obnovili vnitřní kotvy
 • propojili se se svými kořeny
 • případně narovnali vztahy se svými předky a rodiči
 • začali obnovovat své duchovní zdroje jistoty a bezpečí
 • obnovovali svoje materiální zdroje a hojnost
 • vytříbili si, „kam vyrazíme dál“ v jakémkoliv ohledu – ať už jsou to vztahy, práce, cestování, nebo vzdělávání.

Jak ještě můžeme rozvíjet a kultivovat element Země ve svém životě?

Země je element ukotvení, zakořenění, jistoty a hojnosti darů. Představuje období vyzrálé zkušenosti, získávání nadhledu a oslav vyjadřujících vděčnost. Jeho tématem je také hledání a nacházení rovnováhy mezi vzdálenými póly.

Pokud máme element Země v rovnováze, máme přirozený zájem pečovat o sebe i o ostatní, jsme otevření, uvědomělí a máme hojnost na rozdávání. Je třeba stále se snažit tohoto dosáhnout. Většinou se totiž pohybujeme od jednoho pólu ke druhému, kdy nám energie Země chybí, nebo jí máme přebytek. 

Když jí máme nadmíru, příliš se zaměřujeme na ostatní a zapomínáme na sebe, jsme zádumčiví a máme sklon příliš shromažďovat materiální věci.

Máme-li jí nedostatek, jsme přelétaví, těžko se soustředíme, prožíváme vnitřní chaos a nestojíme pevně nohama na zemi.

Mým silným smyslem je čich, a proto na mě mají vůně a čichové vjemy hluboký vliv. Element Země můžeme podpořit i tím, že se obklopíme zemitými vůněmi. Vytvořila jsem si fantastickou vonnou kompozici, kterou jsem nazvala Země ve mně. Nabízím Vám tady nyní jednoduchý recept.

5 kapek éterického oleje skořice (přidáte-li skořici do jakékoliv kompozice, bude mít uzemňující charakter)

5 kapek pačuli (pachouli)

5 kapek Amyris Santálové dřevo

5 kapek růžového dřeva

5 kapek cedru.

Uznávám, že je to trochu alchymie – většinou míchám jen tři oleje, abych to nepřeplácala. Ale nakonec je z toho velmi účinný a příjemný magický olej podporující zemité vibrace. Nakapala jsem si to do lahvičky s rozprašovačem o objemu 50 ml a dolila kosmetickým lihem.

Všechny uvedené ingredience jsou uzemňující a svou energií i barvou vyzařování odpovídají zemskému elementu. Proto zvolíte-li jen některé z nich, jiné vynecháte nebo změníte poměr, neměli byste nic pokazit. Hrajte si, zkoušejte. Vytvořte si vlastní vonnou esenci, která vám pomůže napojit se lépe a těsněji na naši matku Zemi a její energii!

P.S. Dalšími zemitými esenciálními oleji je dále kardamon, vanilka a benzoe.

Přeji krásné a VĚDOMÉ procházky po podzimní přírodě a nenásilné naskočení na podzimní vlnu! Kdyby mě napadly další způsoby, kterými se napojuji na Zemi, napíšu vám je do skupiny.

 

S láskou,

T.♥

„Jsem Měsíční matka (Moon Mother©), průvodkyně rituály a ženskými kruhy. Přináším inspiraci na cestě zpátky k sobě a k posvátnému vnímání i těch nejběžnějších dní. Jednoduše a s hravostí ZPÁTKY K SOBĚ.

Jsem také autorkou e-booku ZDARMA Jak vnesou rituály více energie, posvátnosti a hravosti do vašeho života + 3 snadné tipy jak s nimi začít a celoročního programu Tajemství dvanácti úplňků.

Zajímá vás, jaká byla moje cesta k rituálům?
Komentáře