Posvátné symboly Vánoc

.

Na co se o Vánocích vlastně zaměřujeme? Co je pro nás důležité? Jak dlouhé jsou naše seznamy toho, co musíme/chceme ještě před svátky udělat?

A kolik položek na tomto děsivém seznamu jsme si označili jako „Opravdu důležité“?

Poslední otázka vlastně patří k těm nejdůležitějším. Co je opravdu důležité, abychom DĚLALI, když chceme prožít posvátné, šťastné a hýčkací Vánoce?

Podle mého věnujeme příliš mnoho času a energie VÁNOČNÍM REKVIZITÁM A DODRŽOVÁNÍ FORMY.

Splnit tradiční přípravu se vším všudy, tak, jak to dělala naše maminka, nakoupit exkluzivní dárky a všechny překvapit a potěšit, navařit, napéct podle těch nejdivočejších představ a ještě k tomu mít domácnost jak v americkém filmu a sama vypadat a cítít se dokonale…

Pojďme zase zpátky na zem, ano?

Tajemství šťastných, pohodových a duchovně vyživujících Vánoc s několika skutečnými setkáními těch nejvzácnějších lidí, které máme nejraději netkví v dělání jako blázen, blikající výzdobě a týdenním pečícím maratonu.

Žila jsem nějakou dobu mimo domov a tradice, které by mě směrovaly a mohla si tak vyzkoušet co to udělá, když si Vánoce uděláme úplně jinak. Bylo zajímavou zkušeností, že jsme se oprostili od všech tradic a diktátu zvyků a celý advent tehdy prožili jen velmi střídmě. Intuitivně jsme hledali své vnitřní Vánoce, byli hodně tady a teď, sledovali své vnitřní děje i předvánoční energii toho místa.

Vánoční duch rozhodně nesedí u vchodu do nazdobeného supermarketu, ani nečeká u vánočního stromku, i kdyby byl sebevětší a sebenasvícenější.

Asi tušíte, že vánoční duch se může rozvonět a rozezpívat v našem nitru. Ovšem nikdy ne, pokud jej tam nepozveme. Proto se neptejme, co ještě musím udělat, ale naopak, pište si seznamy toho, co dělat nebudete.

Sepište si seznam toho, co naopak dělat nebudete.

Tajemství vánoc je v BYTÍ, nikoliv v DĚLÁNÍ.

Zaměřme se na to, co je opravdu důležité. Těch nejposvátnějších symbolů Vánoc je ve skutečnosti jen několik.

Dlouhé noci, málo světla, krásné pošmourno.

Vychutnejte si tuto krátkou část roku a zaměřte se na odpočinek a meditaci. Nepodléhejte nesmyslnému lamentování nad depresí a hnusným počasím. Slunovrat tu bude dřív, než se doopravdy stihnete odpočinout!

Čerstvá zeleň a jmelí

Všechno zelené od ozdobených truhlíků na oknech, zelených větviček ve váze až po zelený adventní věnec nebo jmelí pověšené na trámu, všechna čerstvá zeleň uprostřed zimy symbolizuje čas, v němž obnovujeme své síly. Vypovídá také o nepomíjivosti života.

Stromeček

Vánoční strom je symbolem Pána, stromu života. Jeho umístění na vybraném místě v domě je znakem Kristovy přítomnosti v našem srdci. Jeho světlo nám připomíná světlo našeho božského vedení.

Tip:

Posaďte se u stromečku jeden večer v tichu a rozjímejte nad svým božským vedením. Snažte se rozvzpomenout, kdy vás ruka vašeho anděla strážce vedla, kdy která náhoda způsobila šťastný konec nebo osudové setkání….Uvědomujete si své božské vedení?

Dárky

Dárky jsou symbolem dobra a požehnání, o které prosíme pro ty, které milujeme.

Hojnost jídla – rozuměj – nemít hlad.

Všechno, co připravíme k jídlu má přispět k dobré pohodě. Připravujme tedy jídlo a mlsání v takové míře, která náš pocit pohody nezdecimuje. 🙂

Vánoční písně

V koledách a vánočních písních je veliká síla. Jsou nabité emocemi a ty otevírají srdce. Zpívání koled a vánočních písní spojuje lidi na vyšších stupních života. Proto nevynechávejme zpívání koled jen proto, že už jsou stokrát profesionálně nazpívané v hudebních studiích. Zpívat, je něco jiného, než je jen poslouchat z CD.

Jesličky

Obraz jeslí odpovídá našemu vnitřnímu Já, které je spojeno s absolutním středobodem bytí. Naše pozemská mise je těsně spojená s naším božským vedením a naším úkolem je toto vedení nepřehlížet. Náš zájem a údiv nad dítětem uloženým v jeslích se má zrcadlit v zájmu a péči o naši duši, vnitřní dítě, které ještě vědomé, neposkvrněné, nezatížené, čisté a nezmatené přeludy světa.

S tím souvisí tolik připomínaná sebeláska, pozornost k vnitřnímu dítěti a hledání našeho poslání.

Kristus

Symbol symbolů je Kristus. Teď bych se pohybovala na tenkém ledě, kdybych chtěla definitivně vysvětlit symboliku kristovské energie v době Vánoc, neboť Ježíš, jeho postava, jeho církevní výklad, jeho historický obraz a jeho teologický výklad či tradiční vnímání se lidé snažili vyložit a definovat už stotisíckrát.

Pro vaše Vánoce bude důležité to, co znamená Kristus – jeho energie, jeho příklad, jeho odkaz – co znamená právě pro vás.

Dopřejte si chvíli ztišení a prociťte, co právě pro vás znamená Kristus, Ježíš, Ježíšek.

Vychází vaše představa pouze z jedné tradice? Převzali jste jeho obraz od svých rodičů? Četli jste si někdy nějakou necírkevní literaturu o Ježíšovi a Máří Magdaleně (či jiné neoficiální pohledy na život těchto postav)?

***

Když si ujasníme, co je na Vánocích opravdu to důležité, a když si vytřídíme, co chceme do svých svátků skutečně zahrnout, protože to pro nás má hluboký význam, zákonitě se nám zjednoduší celé přípravy, zúží naše roztěkaná pozornost a prohloubí prožívání.

Přeji hodně požehnání!

S láskou Terez♥

P.S. Na závěr jeden citát, který mě vzal za srdce:

Světové náboženství se blíží ke svému znovuzrození. Lidé trpí povrchními omezeními svých ztrnulých ideálů. Jejich strach, nesnášenlivost a zpátečnictví utiskuje jiné. Náboženství již nemůže být vězením, skrze jehož mříže bychom mohli mžourat na záblesky krásy z jiného světa. Jeho brány se musí otevřít, aby jeho obyvatelé mohli vstoupit do života pravdy a duchovní radosti.

Nekonečná energie proudí na Zemi z výšin světla. Její zářivý proud obsahuje nebeskou lásku a radost. Všechny sféry, jimiž prochází zachovávají v jeho přítomnosti uctivé ticho. Hle – duch Krista obklopuje náš svět. Otevři se mu dokořán, abys jej mohl prožít celým svým vědomím.

(Flower A. Newhouse)

***


https://terezaboskova.cz/ritualy-vanocnich-noci/
„Jsem žena, matka, tanečnice a průvodkyně rituály. Přináším inspiraci na cestě zpět k posvátnému vnímání i těch nejběžnějších dní. Jednoduše a s hravostí ZPÁTKY K SOBĚ.

Jsem také autorkou e-booku ZDARMA Jak vnesou rituály více energie, posvátnosti a hravosti do vašeho života + 3 snadné tipy jak s nimi začít a celoročního programu Tajemství dvanácti úplňků.

Zajímá vás, jaká byla moje cesta k rituálům?
Komentáře