UZEMNĚNÍ v informační době aneb jak obnovit rovnováhu mezi živlem Vzduchu a Země?

„Být přízemní“ vždy znamenalo něco jako „být omezený“ a „jednoduchý“. Nastala doba, kdy je potřeba začít zase k obojímu směřovat. Začíná totiž jít o zachování fyzického i mentálního zdraví a tak trochu o lidskou duši.

Země a Vzduch v rovnováze.

Informace, vědění, inspirace, nápady… to vše spadá do symbolické a energetické sféry vzdušného elementu. Když je toho málo, podobá se lidský život spíše životu zvířat, zaměřený na přízemní a jednoduché starosti o zajištění základních potřeb přežití: jídlo, teplo a rozmnožování.

Když je prvků vzdušného elementu příliš mnoho, odpojujeme od svého těla, od jeho potřeb, pocitů a pochodů – včetně léčení. Zkrátka lítáme si v oblacích informací, nápadů, idejí, teorií a svět našeho pole se odhmotňuje.

To se často projevuje třeba i tak, že prožíváme stres, jehož původem zdaleka není ohrožení života.

Takže se často na fyzické úrovni projevují známky imaginárního stresu, který pochází jen z našich představ. To je dnes velmi běžné. V těle se buduje stresová situace i z toho, že někdo třeba otevře dveře kanceláře a vyruší nás od práce. Nejde nám sice o život, ale o to, že na nás tlačí čas, který říká, že svou práci musíme do té a té minuty dokončit, jinak…

Nejde o život, ale o prestiž.

Čtyři ŽIVLY a sféry lidského života.

Vzduch vládne inspiraci, duchovním teoriím, informacím, vědění a intelektu.

Oheň vládne sexualitě, vášni, zastupuje ducha a životní prasílu.

Voda zastupuje emoce a city.

Země vládne hmotnému zajištění, představuje naše tělo, domovy a hmotu, přírodu, výživu, finanční zázemí a také energii a poselství naší rodové linie.

Doba Vzduchu přináší svobodu a inspiraci, ale také chaos.

Život, ve kterém převažuje vzdušný element – svět informací – postrádá rovnováhu, uzemnění, zklidnění a pocit stability.

Pro život v harmonii je třeba zajistit pozornost všem čtyřem živlům a jejich sfárám. A protože žijeme v informační době, která prosazuje vzdušné kvality ve všech ohledech, jsme často:

 • zahlcení
 • uspěchaní
 • neusazení
 • nevyživení (na těle i na duši)
 • vystresovaní
 • bez pocitu, že někam patříme
 • bez jistoty zdravých hranic
 • bez zázemí spolehlivého řádu věcí.

Vyzdvihovaná je flexibilita, vysoká rychlost života, rozhodování a odvádění výkonů, stálá pohotovost, nepřetržitá komunikace (sociální sítě) a přísun informací (média v mobilu).

Co se týče „jistoty“ informovanosti, jsme na tom stejně, jako naši předkové, kteří většinou žádné informace neměli. V krizových časech museli jednat na základně zdravého rozumu a intuice. Máme k dispozici tolik informací, které se navzájem vyvracejí a zpochybňují, že jediné, co nám zbývá, je zase zdravý rozum, intuice a napojení na to, co je pravdivé právě pro mě.

Propojení s vnitřní pravdou a silnou intuicí, je to jediné, co nám v době informačního chaosu zbývá. Mysli na to a svou intuici neustále procvičuj tím, že jí věnuješ pozornost.

Proč se začít pravidelně UZEMŇOVAT?

Můžeme praktikovat všechna cvičení duchovního a osobního rozvoje světa, ale pokud nejsme propojení se Zemí, se svým tělem a zakořenění ve své vlastní síle, všechno nám připadá příliš… všeho je moc, je to moc rychlé, děje se to moc brzo… prostě jsme zahlcení.

Když jsme dobře uzemnění, jsme stabilní ve svém těle ve svém prostoru i ve svém bodě osobního růstu. Jsme dobře usazení ve svém těle, ve své rodině, ve „svém světě“ a na své cestě si můžeme vědomě volit, kterým směrem se vydáváme.

Uzemnění je základ.

Tělo je základ.

Naši předkové, jsou naše síla.

Náš domov je naše základna.

Potrava je naše palivo.

Pojďme se ze světa informací důsledně vracet zpátky NA ZEM. Na posvátnou Matku Zem.

Praktické a jednoduché techniky uzemnění pro začátek:

První pomocí je podpoření elementu Země v našem životě. Zaměř se zkrátka na pár věcí, které souvisejí s bezpodmínečnou láskou a nepřetržitou výživou Matky Země, se svým tělem, jídlem a se svým domovem.

 1. Choď více bosky. Prostě si užij, jak se dotýkáš země, zašpiň se od ní, vnoř se do ní. Představuj si, jak ti z nohou vyrůstají kořeny a Matka Země ti dává všechno, co potřebuješ. Toto je úžasná jednoduchá vizualizace, kterou dělám velmi často. Jako měsíční matka se často takto uzemňuji při pohledu na měsíc. Je to nesmírně stabilizující!
 2. Jez vědomě. Dej si tu a tam opravdu pomalé jídlo. Vnímej jeho chuť, konzistenci a teplotu, kousej pomalu a vnímej, jak se jídlo stává tvým vlastním tělem.
 3. Hýčkej své tělo. Dlouhá lázeň ve vaně, suché kartáčování kůže(♥), pomalé pročesávání vlasů… masáž, horká lázeň pro nohy (♥), nahá jóga, tanec. Tělo je tvé propojení se Zemí.
 4. Dopřej si práci na zahradě. Kontakt s hlínou a s živly, péče o rostliny, fyzická aktivita, je fantastický a praktický způsob uzemnění. Někdy stačí jen se po zahradě projít a budeš se cítit lépe.
 5. Poznej příběhy své rodiny a čerpej sílu od svým předků. Vědomé propojování s dary a energií našich předků nám přináší pocit sounáležitosti, důvěra v naše schopnosti, v to, že někam patříme, že jsme podporovaní a že jsme pevnou součástí něčeho většího. Předkové a jejich příběhy jsou zdrojem veliké moudrosti. MY JSME SOUČÁSTÍ TOHO VELKÉHO PŘÍBĚHU TÉŽ.

Krásnou pokročilou technikou uzemňování je třeba posvátný úklid, zpěv manter nebo vědomé vaření. Můžeš si také dopřát rituál požehnání rodové linie a prosvětlit tak dědictví, které ti koluje v žilách.

S láskou Tereza♥

Tereza Bošková
Jsem MATKA, MILENKA I STAŘENA. Jsem kněžka a průvodkyně, mentorka a tvůrkyně. Jsem propagátorka návratu posvátnosti do ženských rolí a autorka konceptu Budování domácího chrámu. Pořádám ženské kruhy, online události a semináře o vědomé ženské spiritualitě a ženství, které je posvátné a pozemské zároveň. Jednoduše a s hravostí ZPÁTKY K SOBĚ.

Jsem také autorkou online kurzu Budování domácího chrámu a půlročního programu Cesta ženy ZPÁTKY K SOBĚ..

Zajímá Tě, jaká byla moje cesta k práci s energií prostoru a domova?
Komentáře