Návod k používání 8 fází Měsíce – tipy Měsíční matky

Ve svém seriálu článků o Rituálech Luny jsem zmínila, že ráda pracuji se 4 základními fázemi Měsíce. Kdo se však chce ponořit do lunárního cyklu téměř bez přestávek, může si připravit Lunární retreat, odjet někam na samotu a každé 3 dny se naladit na moudrost a energii Luny prostřednictvím rituálů a meditací.

8 fází luny.

Luna plynule prochází svými fázemi a při tom stejně plynule mění svou energii. Za ty věky, kdy pozorujeme měsíc a jeho vliv na naše tělo, mysl a duši, jsme definovali osm základních fází, u kterých je možné pozorovat rozdíl v energiích, jaké vysílá.

Měsíc přejde z jedné takto definované fáze do druhé jednou za 3 a půl dne.

Tak, jako lidé jezdí na pobyty ve tmě, tak je možné jezdit na »Lunární retreat«.

Jen si to představ. Jsi sama v chaloupce na klidném místě. Máš všechno potřebné pro odpočinek, meditace a rituály. Deník na zapisování důležitých myšlenek a svůj oblíbený hudební nástroj. Nejlépe přírodní. Buben, gong, nebo něco takového.

Začneš na novoluní, protože to je začátek nového cyklu.

Novoluní

Novoluní je fáze, která se energeticky podobá zimě nebo období menstruace. Všechno je zklidněné, cítíme, jak příroda jen tiše dýchá a dřímá. I Lunární energie nám dává odpočinout. Jsme více uvnitř sebe sama. Je to čas na snění a spřádání nových vizí.

»Rituál zasazení semínek budoucnosti«

  1. Vezmi si květináč s úrodnou hlínou, semínka pšenice (nebo čehokoliv) a trochu vody. Posaď se v naladění chvíli se semínky v dlaních. Ujasni si, co jsou tvé sny a záměry. Můžeš si vzít tolik semínek, kolik máš konkrétních záměrů. Požehnej jim a vlož je do hlíny.

2. Propoj se se Zemí a požádej ji, aby dala semínkům tvých záměrů sílu a potřebnou výživu. Zalij je vodou.

3. Propoj se s Vodou a popros ji, aby tvá semínka probudila k životu.

4. Postav svůj květináč na slunné místo, nebo na oltář a každý den se u něj zastav. Pamatuj, že čemu věnuješ pozornost, to roste. Vždy si znovu ujasni, co za přání a záměry klíčíš. Energie přibývajícího měsíce ti pomůže.

Ať je požehnáno…

Fáze novoluní je velmi potentní k nejrůznějším rituálům. Proto jsem jí věnovala celou zvláštní kapitolu seriálu o lunárních rituálech. (Brzy.)

Fáze dorůstajícího srpku

Zkoumej své sny. Je to období, kdy můžeš nechat rozkvést své vize a touhy. Tak, jako se Měsíc pohybuje od neviditelného bytí k plné síle, i tvoje sny budou nabývat na hmotnosti a síle.

Měsíc se pomalu rozjíždí, ale jeho síla je veliká. Luna je odpočatá. Začíná pomalu stoupat a má v sobě akumulovanou energii.

V této fázi má Měsíc ohromnou sílu vykročit s námi na cestu ke splnění našich záměrů. Tak, jako ty, když vyrážíš na dlouhou tůru a jsi na začátku super čerstvá, natěšená a plná energie.

Vyber si, čemu budeš věnovat pozornost. Zvol si, co bereš na cestu s sebou a co nikoliv. Opečovávej svá zasazená semínka z rituálu a rozvíjej své inspirace.

Tip Měsíční matky:

V této fázi vládne stejná energie, jakou máš ve svém těle, když se k životu po menstruaci probudí tvůj archetyp Panny/Dívky. Už jsi se s ní setkala? Po předchozím hlubokém ponoru do menstruačních energií Vědmy, přichází ke slovu Dívka, která se zvolna probouzí do mladé a radostné síly. Také oplývá živou, dynamickou energií. Tak, jako Měsíc v dorůstající fázi.

První čtvrť

Je čas se zavázat. Už jsi si ujasnila, co přesně chceš a nyní je čas zavázat se k tomu, abys dělala konkrétní kroky. Ty pomohou tvým přáním, aby se mohly narodit do hmoty.

Konec snění, začni konat.

Měsíc je ve své první čtvrti. Astrologicky to znamená, že je v kvadratuře se sluncem a to je konfliktní úhel. Znamená to, že:

Měsíc vyvolává svědění, které je třeba si poškrábat. Jinými slovy záležitosti, které nyní nastanou, vyžadují podniknout určitě kroky.

Yasmin Boland

Upusť od starých přání, která už s tebou tolik nerezonují. Udělej si takovou inventru svých přání a představ o budoucnosti.

K tomuto mi perfektně slouží můj deník vděčnosti. Píši si tam každý den 3 přání, 3 vděčnosti a 3 věci, které se mi ten den povedly. (Když nemám čas, tak píšu jen od každého jedno. )

Po nějaké době je skvělé si deník projít zpětně a podívat se, která z mých přáních se splnila a která naopak odumřela.

Tip Měsíční matky:

V první čtvrti vládne stejná energie, jako, když je tvoje vnitřní Panna/Dívka v plné síle. Často se však v této fázi cítíme, že „nevíme, co dřív a všichni nás zdržují“. Je třeba si dobře vybrat na co nadšení a sílu této fáze využijeme. Soustřeď se!

Fáze dorůstajícího Měsíce

Je to fáze, kdy to vypadá, že život je nacpaný potenciálem! Jestli můžeš udělat něco, co tě přiblíží k tvým snům, tak to udělej!

Je čas promyslet své plány a udělat drobné změny, které ještě více napomohou tvým záměrům.

Jsi také stále v narůstající fázi Měsíce, takže můžeš začít s novými návyky a stereotypy, které tě snáze dovedou ke splnění snů a lepší verzi sebe sama.

Tip Měsíční matky:

Energie je stejná, jako když máš těsně před ovulací. To se v tobě probouzejí vlastnosti a energie archetypu Milenky/Matky. Vybavuješ si, jak se v tu dobu cítíš? Měsíc na nás má teď podobný vliv.

Fáze úplňku

Úplněk je vyvrcholením lunárního cyklu. Tvoje přání se mohou zhmotnit právě v tomto okamžiku cyklu.

Přání, která potřebují nějaký čas, budou možná potřebovat několik úplňků čekání a několik cyklů tvojí práce. 🙂

Spočítej svá požehnání. Udělej si „Rituál vděčnosti“.

Pokud ti něco nevyšlo, nech to s kulminující energií odejít. Stejně tak nech odejít a propusť bolavé pocity a zklamání, pokud ti někdo ublížil. Udělej si „Rituál odpuštění“.

»Úplňkový rituál odpuštění«

Napiš si seznam toho, co nevyšlo, zabolelo, rozzlobilo, napiš si situace, které pro tebe představují zklamání nebo křivdu. Sepiš si je všechny a potom je spal. Nezapomeň na věci, které chceš odpustit i sama sobě!

Požádej oheň, aby vše transformoval v něco dobrého, v sílu zkušenosti a moudrost života, která ti s prožitky roste.

Fascinující vědění o síle úplňků ti můžu lépe představit tady. Nech se provést velkým ročním cyklem a nauč se plynout v energiích dvanácti úplňků.

Tipy Měsíční matky:

Za úplňkových nocí vládne podobná energie, jako uprostřed léta, v pravé horké poledne, nebo v době tvé ovulace. Jsi v tu dobu ve fázi Milenky a matky a máš touhu se setkávat a pečovat o druhé. Stínem této fáze však je, že často zapomínáš na sebe a tvé potřeby i tělo trpí.

Zastav se proto na chvíli a udělej něco milostného pro sebe. Ano, milostného, čteš úplně správně! Tak, jako miluješ celý svět a staráš se o své blízké, miluj na chvíli sebe a dopřej si laskavou a soustředěnou péči. Dej si třeba vanu s peelingem, bylinkami a oleji. Nebo si zatanči v krásných šatech. Udělej se opravdu krásná a užij si pohled od zrcadla. Jsi Milenka. Cítíš to?

O medicíně pro tvůj vnitřní úplněk si můžeš přečíst článek tady.

Fáze couvajícího měsíce

Po veliké explozi energií a po emočně náročných úplňkových dnech nastává čas oddechu. Je možné, že upadneš do letargie. Odpočívej.

Je vhodná doba podělit se s ostatními o své životní zkušenosti a moudrost. Co jsi se naučila? Můžeš to předat dál?

Energetický zlom z úplňku do fáze ubývajícího měsíce je výrazný. Začíná čas ubývajícího měsíce a je čas povolit a odpočívat. Opravdu. Pokud jsi usilovně pracovala v době přibývajícího měsíce – dobrá práce. A teď je čas pro pravý opak.

Tip Měsíční matky:

Začínáš ztrácet sílu a energie úplňku slábne. To může vést k frustraci. Podvol se a postupně se přestaň tlačit do výkonů. Stejně se k sobě chovej i ve fázi těsně po ovulaci. To totiž začínáš vstupovat do fáze Čarodějky (Přečti si víc, ve článku o léčení fáze Čarodějky.)

Fáze poslední čtvrti

Otázkou této fáze je: „Co víš?“ . Klíčovými slovy je: přehodnotit a uvést do rovnováhy.

Jsou vyžadované změny. Tato fáze Luny na nás klade určité napětí, protože Luna a Slunce jsou v konfliktním postavení. Každá ožehavá situace, která nastane, stojí za to prozkoumat. Napovídá, jestli není třeba změnit kurz.

Brzy se budeš znovu rozhodovat, kterou cestou se dáš. Čtvrtměsíc je jako křižovatka na které stojíš. Je třeba se rozhodnout kam dál.

Hledej odpověď na otázku „Kam dál?“ Můžeš si vyložit karty.

Tip Měsíční matky:

Když je tvá vnitřní Luna ve fázi poslední čtvrti, nachází se přibližně uprostřed fáze archetypu Čarodějky. To znamená přesně mezi ovulací a menstruací.

Už jsi se rozloučila s expanzivní energií úplňku (ovulace) a jsi teď na své cestě sestupu do hlubin. Připravuješ se na klidné období Vědmy (menstruace). Stejnou energii má poslední čtvrť Měsíce na obloze. Dovedeš si to propojit?

V této fázi je důležité, aby sis dopřála dost prostoru na tvoření a čas pro sebe. To jsou dvě věci, které pokud Čarodějce chybí, upadá do frustrace a nervozity. Lidé to potom nazývají PMS.

Fáze couvajícího srpku

Uvolni se…

Lunární cyklus končí a je na čase všechno nechat být a jít dál. Je čas k odpočinku a léčení. Čas na sebeláskové rituály.

Je čas skončit se všemi zvyky, které pro tebe nejsou dobré. Také je vhodná doba k ukončení vztahů, které nefungují.

Tip Měsíční matky:

Energie je podobná jako když jsi těsně před menstruací. Jak se cítíš? Často cítíme tenzi a nervozitu. Vzpomeň si, co potřebuje Čarodějka (tvoření a čas na sebe)! Potom bude tvé napětí menší. Také je přirozené, že nemáš tolik energie, dynamika je pryč a jakákoliv rychlost tě jen frustruje. Jsi už téměř ve fázi Vědmy (menstruace) a je třeba respektovat, že toto je období klidu, hlubokého vnitřního ponoru a meditací.

I Měsíc na obloze nás ovlivňuje podobnou energií. Těsně před novoluním zpomal a odpočívej. Kontempluj, uvažuj, medituj a rozjímej. Můžeš si psát deník a přemýšlet o tom, co na konci cyklu opustíš a co si vezmeš s sebou do nového cyklu. Jak vnitřního, tak vnějšího.

To je fází, že? No, jak říkám. Když si uděláš Lunární retreat, můžeš si tím nádherným kompaktním cyklem projít i se všemi rituály a vykládáním karet.

Pokud s Lunou pracuješ systematicky, každá z 8 fází ti nabídne další logický krok Tvé cesty. Život v těle ženy ti umožňuje prožít si všechny druhy energií v jednom cyklu dvakrát. Jednou vlivem vnějšího Měsíce a podruhé vlivem vnitřní Luny.

Zkusila sis představit, jaké by to bylo, smět projít osmadvacetidením Lunárním retreatem? Na jeho konci budeš docela jiný člověk. Lidé, jezdí do ašrámů do Indie, ty můžeš vyrazit do lesa, kempu nebo na pronajatou chatu na Lunární retreat. 😉

***

Pokud ti víc vyhovuje práce se Čtyřmi fázemi Luny, tak ti brzy nabídnu e-book, kde najdeš i rituály a vedené meditace na tuto cestu. 🙂 Dám vědět. Zatím se se mnou vydej na cestu objevování magické síly úplňků! Program Rituály dvanácti úplňků najdeš zde.

S láskou

Terez♥

https://terezaboskova.cz/tajemstvi-dvanacti-uplnku/
Tereza Bošková
Jsem MATKA, MILENKA I STAŘENA. Jsem kněžka a průvodkyně, mentorka a tvůrkyně. Jsem propagátorka návratu posvátnosti do ženských rolí a autorka konceptu Budování domácího chrámu. Pořádám ženské kruhy, online události a semináře o vědomé ženské spiritualitě a ženství, které je posvátné a pozemské zároveň. Jednoduše a s hravostí ZPÁTKY K SOBĚ.

Jsem také autorkou online kurzu Budování domácího chrámu a půlročního programu Cesta ženy ZPÁTKY K SOBĚ..

Zajímá Tě, jaká byla moje cesta k práci s energií prostoru a domova?
Komentáře