Ritualuna

Posvátný úklid #2 – Jak se efektivně pustit do třídění, a jak také ÚSPĚŠNĚ DOKONČIT.

Možná se ti toto téma nebude v první chvíli zdát, jako příliš „rituálové“, ale věř mi, že ÚKLID je skutečným rituálem ženy. A ty si, jakožto velekněžka domácnosti, můžeš vybrat, jestli budeš uklízet, nebo budovat DOMÁCÍ CHRÁM.

Ve videu, které si můžeš pustit v naší facebookové skupině Budování domácího chrámu, jsem se podělila o to, jak efektivně začít třídit a jak také úspěšně dokončit. K tomu potřebuješ dvě zásadní věci: Třídit podle kategorií, a dodržovat správné pořadí. Vysvětlím.

Rozdíl mezi uklízením a tříděním

Nejprve se podíváme na to, v čem se liší třídění a uklízení. Uklízení všechny známe. Je to ten nekončící proces, stále je v našem prostoru spousta věcí, které by potřebovaly odnést jinam, spousta ploch, které by bylo záhodno setřít, koberce a předložky, které volají po vysavači, časopisy a letáky k vytřídění a nádobí k odnesení do kuchyně. (Brrr… jde mi z toho mráz po zádech, znám to moc dobře.)

Dokonce, když se tu a tam rozhodneš uklidit jednu zásuvku, objevit obsah nějaké skříňky, nebo probrat přetékající poklady nějaké krabice. To je super a vím, že to udělá hodně! To osvěžení, radost z nalezených dlouho hledaných drobností, pocit z nového prostoru! Ano, to je skvělé!

Takové momenty, kdy máme chuť vlítnout třeba do spíže a probrat všechny nastřádané sklenice na marmeládu, hýčkané zásoby, kterým chceš zkontrolovat datum spotřeby nebo radikálně probrat kabely k elektronice… To míváme ve fázi Čarodějky. Ou jé.

Předmenstruační fáze – dokonalý čas na úklid i třídění.

Předmenstruační fáze je dokonalé období, kdy nás to většinou chytne a nepustí. Máme na to energii, jsme nekompromisní a nedáme pokoj, dokud akci nedotáhneme do konce. Většinou. Čarodějka může být komplikovaná (PMS), ale když její energii využiješ správně, je její odhodlání skutečným darem světu. 🙂

Třídění je naproti tomu …

… podstatně systematičtější akce, která má svá pravidla. Cílem třídění je celkové a kompletní odlehčení celého domova, protřídění všech kategorií, uvolnění a osvěžení všech prostor a především získání přehledu, co přesně doma máme a v jakém stavu.

Třídění dělej podle kategorií, ne podle místností.

Možná to znáš, že když se pustíš do třídění, vrhneš se většinou na konkrétní místnost. Dopadne to tak, že spoustu věcí pouze přeneseš do jiných místností a nakonec je z třídění obýváku pouze „binec po celém bytě.“

Tak takhle ne.

Kategorie k úspěšnému třídění.

Každou věc v naší domácnosti můžeme zařadit do logické kategorie. (Tohle je metoda, jakou používá odbornice na úklid KonMari a mě se to nesmírně osvědčilo.) Jsou jimi: oblečení – knihy – papíry – obecné věci – vzpomínkové předměty.

Proč třídit podle kategorie? Protože jedině tak dojdeš konce a nebudeš si jen bezmocně přesouvat věci z jedné místnosti do druhé. Jak na to?

Nanos si všechny věci jedné kategorie na jedno místo a začni pracovat z toho jednoho místa. Nech si jen to, co používáš nebo miluješ a zbytek dej pryč. Věcem, které s rozhodneš nechat, najdi vhodné místo. Pokud se ti na to místo budou dobře ukládat, nebudou se válet nikde na půl cesty. Zdůrazním:

Tip: Věci umisťuj tak, aby se ti dobře ukládaly. Ne tak, aby jsi je měla vždy po ruce. To může a nemusí být totéž. Můžeš se těšit na samostatné video 🙂

Zachovávej pořadí kategorií.

Proč? Protože pořadí kategorií je seřazeno podle emocionální náročnosti, s jakou se setkáváme, když se o jednotlivých věcech rozhodujeme. Nejsnazší je vytřídit oblečení, ale než dojdeme přes knihy až ke vzpomínkovým předmětům (fotky, dopisy, staré pohlednice od dávných přátel), tak je třeba, abychom už měly své rozhodovací schopnosti nacvičené.

Ano, třídění je především o schopnosti umět se rozhodnout. Je to rozhodování o tom, jestli je důležitější minulosti, nebo naše vize budoucnosti. Je to velmi sebepoznávací proces, ve kterém se ti vytříbí víc, než na sezení s koučem 🙂

Třídění v době koronaviru

Věřím, že v době chaosu a nejistoty nebude objem vyhozených věcí tak velký, jako bychom třídily o pár měsíců dřív. Dej na pocit. Schovej si, co cítíš, že je správné. I zásoby a „záložní zdroje“ si dávej vždy k sobě podle kategorie.

~*~

K tomuto tématu mluvíme také ve skupině Budování domácího chrámu. Přidej se také! Facebooková skupina Budování domácího chrámu.

Krásný den,

S láskou Terez♥

P.S. Další díl seriálu o třídění najdeš zde: Posvátný úklid #3: Třídění skříně aneb jakou oblékáš energii?

Ritualuna Tereza Bošková Domácí chrám
Tereza Bošková
Jsem MATKA, MILENKA I STAŘENA. Jsem kněžka a průvodkyně, mentorka a tvůrkyně. Jsem propagátorka návratu posvátnosti do ženských rolí a autorka konceptu Budování domácího chrámu. Pořádám ženské kruhy, online události a semináře o vědomé ženské spiritualitě a ženství, které je posvátné a pozemské zároveň. Jednoduše a s hravostí ZPÁTKY K SOBĚ.

Jsem také autorkou online kurzu Budování domácího chrámu a půlročního programu Cesta ženy ZPÁTKY K SOBĚ..

Zajímá Tě, jaká byla moje cesta k práci s energií prostoru a domova?
Komentáře