Třídění: Kam s vyřazenými věcmi?

Pokud jsi se mnou prošla kurzem Třídění: Tvá průzračná domácnost a šťastnější život, pak jsi po vytřídění haldy věcí možná zjistila, že máš problém, co s tím. Kam to odvézt? Komu a jak to nabídnout? JAK SE TOHO ZBAVIT?

Máme pro Tebe několik tipů na to, jak se zbavit vytříděných věcí a uvnitř kurzu najdeš BONUSové PDF, kde jsme ti sepsali všechny myslitelné položky domácího haraburdí, a KAM jej přesně vyhodit. (Ano, i ty záludné!)

Základními principy zbavování se věcí jsou tyto:

PRODEJ

Můžete zkusit část vytříděných věcí prodat. To, co má cenu, historickou (sběratelskou) hodnotu, co je ještě plně funkční. Nabízet věci lze přes různé platformy (aplikace LetGo, webové portály Sbazar, Aukro, Vinted). Samozřejmě jsou pak různé možnosti ve vaší lokalitě (můžete zjistit přes místní komunitní centra, kamenné bazary a second handy). 

Počítejte s tím, že prodej je docela časově i energeticky náročný.

VÝMĚNA

Oblečení, knihy, hračky a kuchyňské potřeby můžete donést na výměnnou akci – lokální SWAP, či se domluvit s kamarády na akci v podobném duchu, ale u někoho doma. 

Výhodou je, když můžete donesené věci na místě nechat, i když si je nikdo nevybere. Riziko – na místě si vyberete více jiných věcí, než kolik jste tam donesli svých vlastních.

DAROVÁNÍ

Zdá se, že nejjednodušší je věnovat vytříděné věci někomu zdarma (či za odvoz). Opět je třeba dbát na to, aby věci byly plně funkční. 

Věci můžete darovat svým známým a přátelům. 

Možností je taktéž darovat oblečení, hračky, knihy a menší kousky nábytku např. do dětských domovů, azylových domů, domovů pro seniory či sociálním službám, které pracují s potřebnými. Vždy je dobré dopředu se domluvit předem, zda mají o vytříděné věci zájem.

Staré matrace, deky a ručníky lze darovat do zvířecích útulků. Pak jsou tu kontejnery na textil (např. Diakonie Broumov), se kterého jdou vytříděné věci na charitativní účely. 

V ČR jsou také nadační obchody – výtěžek z prodeje věcí jde na dobročinné účely (organizace Sue Ryder, Nadace Veronica, atd.). 

Dále můžete nabídnout své věci přes webové stránky: Vsezaodvoz.cz, Darujizaodvoz.cz nebo Nevyhazujto.cz.

Knihy můžete věnovat do knihobudek nebo do čekáren u lékařů a v nemocnicích.

NOVÉ VYUŽITÍ

V dnešní době je v módě věci up-cyklovat. Tedy předělat je a dát jim nový účel. Z nádobí mohou být dekorace na zahradě, oblečení přešijete na tašku, z lahví od vína uděláte stínítka na lampu. Na Pinterestu můžete najít mnoho různorodé inspirace!

POUŽÍT PŘED VYHOZENÍM

Můžete zkusit vymyslet jakékoliv smysluplné poslední využití pro věc, kterou nechcete jen tak vyhodit a na darování se také již nehodí. Pokud ale v uchování ne zcela funkční věci budete mít zároveň tíhu a pocity znechucení či odporu, tak to nemá smysl.

VYHODIT

Posledním řešením na seznamu je věc prostě vyhodit. Níže najdete přehled, kam jakou položku ze své domácnosti odvézt, aby byla případně recyklována. 

PŘÍŠTĚ SI TO NEVZÍT / NEKOUPIT

Na úplný závěr zbývá doplnit už jen to, že vědomé přijímání hmotných věcí směrem do domu / bytu nám velmi usnadní následné třídění a zbavování se předmětů později v budoucnosti.

NEZAPOMEŇ NA OSLAVU!

Když už sis dala tu obrovskou práci, abys vzala jednu věc po druhé a o každé z nich rozhodla, jestli ji chceš mít ve svém novém životě, pak nedovol, ať ti vytříděné věci leží doma moc dlouho. Neodnášej je na půdu, nenos je do garáže, nevoz je týdny v kufru auta. Prosím Tě, nevoz je ani k rodičům!!

Vylifruj je z domu co nejdříve. K tomu Ti snad pomůže tento článek 😉 a potom ne nezapomeň řádně oslavit!

Do nového uvolněného prostoru je vhodné vnést nové čisté energie ve formě záměrů, požehnání a nahlas vyslovených vizí. Ty vize můžeš zhmotnit v nových dekoracích, viditelně umístěné tabule přání, nebo oltáře.

K tomu, jak energeticky pracovat s vytříděným prostorem, a jak zařídit, aby se ZNOVU TAK RYCHLE NEZANÁŠEL, se můžeš kdykoliv vrátit ve 2. modulu BDCH. (Více informací o kurzu Budování domácího chrámu najdeš >> TADY.)

(Podklady pro článek zpracovala Alena Cardová. Díky, Alenko!)

Tereza Bošková
Jsem MATKA, MILENKA I STAŘENA. Jsem kněžka a průvodkyně, mentorka a tvůrkyně. Jsem propagátorka návratu posvátnosti do ženských rolí a autorka konceptu Budování domácího chrámu. Pořádám ženské kruhy, online události a semináře o vědomé ženské spiritualitě a ženství, které je posvátné a pozemské zároveň. Jednoduše a s hravostí ZPÁTKY K SOBĚ.

Jsem také autorkou online kurzu Budování domácího chrámu a půlročního programu Cesta ženy ZPÁTKY K SOBĚ..

Zajímá Tě, jaká byla moje cesta k práci s energií prostoru a domova?
Komentáře